Demokratik dönüştürücü siyaset perspektifindenyerelde paylaşımlı yönetim: İtalya Follonica örneği
Shared administration at the local level from a transformative democratic politics perspective: The case of Follonica, Italy
- Tez No: 962256
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU FİRİDİN ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Günümüzde sosyal, ekonomik ve çevresel krizler, temsili demokrasinin meşruiyetini giderek zayıflatmaktadır. Kurumlara olan güvenin azalması, siyasi partilerin güç kaybetmesi, teknokratik yönetim biçimlerinin yaygınlaşması ve yurttaşlık alanının daralması, liberal demokrasiyi hem normatif hem de pratik düzeyde zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu bağlamda, yalnızca yukarıdan dayatılan reformlar veya yalnızca tabandan gelişen hareketler tek başına yeterli olmayıp, iki düzlemi birlikte ilişkilendirebilen dönüştürücü stratejilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez, Olle Törnquist'in“dönüştürücü demokratik siyaset”yaklaşımını temel alarak, bu stratejilerin yerel düzeyde nasıl uygulanabileceğini analiz etmektedir. Araştırma, İtalya'da kamu-sivil işbirliği çerçevesinde geliştirilen“paylaşımlı yönetim”modelinin, yeni siyasal öznellikler yaratma, güç ilişkilerini dönüştürme ve demokratik ortak yönetim alanları oluşturma potansiyelini incelemektedir. Kavramsal olarak beş dönüştürücü mekanizma belirlenmiştir: temsil ve eşitliği mümkün kılan kamusal alanın oluşumu; sivil, siyasi ve ekonomik aktörlerin etkileşimi; toplumsallaşmış kamu yönetimi; örtük bilgi ve uzmanlığın planlama ve karar alma süreçlerine eşitlikçi yansıması; mekân ve mülkiyetin müşterekleşmesi. Saha çalışması olarak Toskana'daki Follonica kentinde eski sanayi alanı ILVA'nın yeniden işlevlendirilmesi için yürütülen“Next-ILVA”projesi analiz edilmiştir. Follonica Belediyesi koordinasyonunda yürütülen sürece sosyal kooperatifler, sivil toplum örgütleri, mimarlar ve ortak tasarım kolektifleri dahil edilmiştir. Bulgular, paylaşımlı yönetimin dönüştürücü olanaklar sunduğunu, ancak bunun siyasi, kurumsal ve toplumsal koşulların eşzamanlı varlığına bağlı olduğunu göstermektedir. Sınırlılıklar arasında belediyenin aktör seçiminde belirleyiciliği, yurttaş katılımının sınırlı kalması ve siyasi kadro değişimlerinden kaynaklanan belirsizlikler yer almaktadır. Çalışma, dönüştürücü demokratik siyasetin, aktörlerin kapasitesinin, kurumsal yapıların ve siyasi tahayyülün eşzamanlı geliştirilmesini gerektirdiğini vurgulamaktadır. Follonica örneği, yerel paylaşımlı yönetimin olanak ve sınırlılıklarını somut biçimde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, social, economic, and environmental crises increasingly undermine the legitimacy of representative democracy. Declining trust in institutions, the weakening of political parties, the spread of technocratic governance, and the shrinking space for citizenship challenge liberal democracy both normatively and practically. In this context, top-down reforms or solely bottom-up movements alone are insufficient; instead, transformative strategies that integrate these two dimensions are required. This dissertation builds on Olle Törnquist's“transformative democratic politics”approach to analyze how such strategies can be implemented at the local level. The study examines the“shared administration”model developed in Italy as a framework for public-civil cooperation, focusing on its potential to generate new political subjectivities, transform power relations, and enable democratic co-government. Conceptually, five transformative mechanisms are identified: the creation of public spaces that enable representation and equality; interaction among civil, political, and economic actors; socialized public administration; the equitable integration of tacit knowledge and expertise into planning and decision-making processes; and the commoning of space and property. Empirically, the dissertation analyzes the“Next-ILVA”project in Follonica, Tuscany, which repurposed the former ILVA industrial area. Coordinated by the Municipality of Follonica, the process involved social cooperatives, civil society organizations, architects, and co-design collectives. Findings indicate that shared administration offers transformative possibilities, yet these depend on the simultaneous presence of political, institutional, and social conditions. Constraints include the municipality's decisive role in actor selection, limited citizen participation, and uncertainties arising from changes in political leadership. The study emphasizes that transformative democratic politics requires the simultaneous development of actors' capacities, institutional structures, and political imagination. The Follonica case concretely illustrates both the opportunities and limitations of local shared administration.