Diyabetli bireylerde sakız çiğnemenin ağız kuruluğu üzerine etkisi
The effect of chewing gum on dry mouth in individuals with diabetes mellitus
  1. Tez No: 962307
  2. Yazar: SAADET AYBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI TOK ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, diyabetli bireylerde sakız çiğnemenin ağız kuruluğu üzerine etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test düzeninde yarı deneysel tasarımda yürütüldü. Örneklem büyüklüğü ve gruplardaki birey sayısı güç analizi yapılarak hesaplandı. Müdahale grubu 40 ve kontrol grubu 40 katılımcı olmak üzere toplamda 80 diyabetli birey araştırmanın katılımcı grubunu oluşturdu. Katılımcılar kapalı zarf yöntemi ile gruplara atandı. Veriler; 12 Şubat 2024-28 Haziran 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğinde toplandı. Çalışmada her iki grubun ilk değerlendirmesi yüz yüze görüşme yöntemi ile yapıldı. Çalışma verileri; 'Birey tanılama formu' ve 'Kserostomi Ölçeği' ile toplandı. İlk değerlendirmeden sonra müdahale grubundaki katılımcılara 7 gün boyunca 3 ana öğün öncesinde 15 dk sakız çiğnetildi. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmadı. İlk değerlendirmeden 7 gün sonra her iki grubun son değerlendirmesi telefonla görüşme yöntemi ile yapıldı. Verilerin değerlendirmesinde Statistical Package for the Social Science (SPSS) 22.0 kullanıldı. Çalışmadan elde edilen verilere göre örneklem kapsamına alınan diyabetli bireylerin ön testte Kserostomi Ölçeğinden aldıkları puan ortalaması müdahale grubunda 31,70±3,89, kontrol grubunda 33,50±3,89 bulundu. Son testte ise katılımcıların puan ortalaması müdahale grubunda 27,90±3,65, kontrol grubunda ise 31,82±3,80 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a quasi-experimental design with a pretest-posttest design to determine the effects of chewing gum on dry mouth in individuals with diabetes. The sample size and the number of individuals in the groups were calculated using power analysis. A total of 80 individuals with diabetes constituted the participant group, with 40 participants in the intervention group and 40 in the control group. Participants were assigned to the groups using the sealed envelope method. Data were collected between February 12, 2024, and June 28, 2024, at the Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic of Ankara Bilkent City Hospital. Initial evaluation of both groups was conducted via face-to-face interviews. Study data were collected using the 'Individual Diagnosis Form' and the 'Xerostomia Scale'. After the initial assessment, participants in the intervention group were asked to chew gum for 15 minutes before 3 main meals for 7 days. The control group did not receive any treatment. The final evaluation of both groups was conducted via telephone interviews 7 days after the initial assessment. Statistical Package for the Social Science (SPSS) 22.0 was used in the data analysis. According to the data obtained from the study, the mean score of the diabetic individuals included in the sample on the Xerostomia Scale in the pre-test was 31.70±3.89 in the intervention group and 33.50±3.89 in the control group. In the post-test, the mean score of the participants was 27.90±3.65 in the intervention group and 31.82±3.80 in the control group.