3-12 yaş çocuklarda bilişsel, sosyal ve fiziksel oyun davranışları ile oyun elemanları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Maltepe orhangazi şehir parkı örneği
Analysis of the relationship between cognitive, social, and physical play behaviors and playground equipment in children aged 3-12: the case of maltepe Orhangazi City park
  1. Tez No: 962480
  2. Yazar: İÇİM GÜNDOĞAN ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Oyun çocukluk hayatının büyük bir kısmını kapsayan, gelişimlerinin yapı taşlarından biri olan bir aktivitedir. Oyun çocuk için bir eğlence kaynağıdır. Eğlenmenin yanı sıra çocuk oyun sırasında bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde gelişir. Çocuğun bilişsel, sosyal ve fiziksel gelişimi oyun ile sağlanır. Bu çalışmada 3-12 yaş grubu çocuklarının oyun sırasında gösterdiği bilişsel davranışlar, sosyal etkileşimler ve fiziksel aktivitelerin oyun elemanları ile ilişkisini incelemek hedeflenmiştir. Çocukların gelişimindeki yapıtaşlarından biri olan oyun, açık havadaki oyun alanlarında bulunan oyun elemanları tarafından desteklenmektedir. Araştırmanın kavramsal çerçeve kısmında oyun ve çocuk arasındaki ilişki ve oyunun çocuk gelişimi üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Literatürdeki bilişsel oyun davranışları, sosyal etkileşimler ve fiziksel aktiviteler tanımlanmış ve bu parametrelerin çocuk gelişimi üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Sonrasında oyun elemanlarının bu davranışlara etkileri araştırılmış ve her davranışın ayrı ayrı çocuk üzerindeki etkileri incelenmiştir. Saha çalışması aşamasında ise Maltepe Orhangazi Şehir Parkı'nda bulunan oyun elemanlarının envanterleri çıkarılmış ve bu elemanların çocuklardaki oyun davranışları ile ilişkisi gözlemlenmiştir. Gözlem sırasında yaş, cinsiyet ve oyun elemanlarında gösterilen fiziksel aktiviteler SOPLAY (System for Observing Play and Leisure Activity in Youth) yöntemi ile aktarılmıştır. Bilişsel ve sosyal davranışlar literatür gruplamaları baz alınarak parametreler şeklinde SOPLAY gözlem formuna eklenmiştir. Bu yöntem sayesinde çocukların oyun elemanı tercihleri ile bilişsel, sosyal ve fiziksel davranışları arasındaki ilişki anlaşılmıştır. Gözlemler sonucu yapılan analizlerde Pearson ki-kare testi kullanılmıştır. Bu analizler sonucunda yaş, bilişsel davranış, sosyal etkileşim ve fiziksel aktivitelerin oyun elemanı seçimine göre değişiklik gösterdiği sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra cinsiyetin oyun elemanı ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı görülmüştür. Analizler sonucunda oyun elemanlarının, çocukların bilişsel, sosyal ve fiziksel gelişimlerine katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Bu araştırma çocuk oyun alanı tasarımında çocuk gelişimine etki eden parametrelerin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Maltepe Orhangazi Şehir Parkı'nda yapılan gözlemler sonucu elde edilen bulgular İstanbul genelinde oyun alanı tasarımı konusunda bir referans niteliğinde olmaktadır. Çalışma aynı zamanda çocuk gelişimi için oyun elemanlarının ve alanlarının ne şekilde önemli olduğunu göstermektedir. Çalışma çocuk oyun alanları tasarımında kullanılabilecek bilimsel bir rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Play is something that children or anyone else do in their own time, for their own purposes. It is essential for children. While children playing, they experience the demonstration of life itself. Like life, play can be showy, simple, alone, together, active or passive… The changing structure of play makes it a way of learning for children. Children evolve as a human being by playing games. They learn about the environment around them and themselves by playing. Play gives children the opportunity of evolving cognitively, socially and physically. They gain experiences, imagine, establish a cause-and-effect relationship and this way their cognitive behaviours evolve. They compromise, argue, share and by these behaviours they evolve socially. Also they experience different physical challenges, different motor skills. As a result of these they evolve physically. To sum up, children develop by play as in cognitive, social and physical aspects. Play is not only beneficial in terms of physical activity, but it is a critical avenue for fostering emotional intelligence and resilience in children. When children engage in various types of play, especially in outdoor environments, they are not just refining their motor skills but are also learning how to manage emotions, cope with challenges, and form meaningful relationships. This multifaceted growth through play forms a foundation that will impact their overall development in later stages of life. Playing outside has more and more benefits to a child. Children who play outside have better development in cognitive, emotional, social, physical, intellectual ways. However how these areas affect behaviours? Which area provide environment for which development? To understand the answers for these questions a study was conducted. The aim of the study is to analyze how cognitive behaviors, social interactions, and activity levels are influenced by playground equipment and to evaluate the suitability of the play structures in Maltepe Orhangazi City Park in supporting child development. By examining this data, the study aims to derive criteria that can inform the design of playground equipment to better support children's development. As case study area Maltepe Orhangazi City Park was chosen mostly because of its recreacional value. Maltepe Orhangazi City Park has a lot of users and has mostly intense human traffic. Its users has different socioeconomic, educational background. This way the study has more objective results. Also the area has a lot of playground equipment, which allowed to examine children playing with different types of playground equipment. The area has parkour equipments, fixed equipments like swings and seesaws, climbing structures and tower equipments, which made of different materials. Overall it has 5 parkour, 29 fixed, 8 climbing and 14 tower equipments. The equipments offer play for different age groups. For the study 3-12 age group was chosen. 3-5 age group consists of preschool children and 5-12 age group is school aged children. To observe physical activity, age and gender SOPLAY observation method was chosen and based on the literature cognitive and social parameters added. As in SOPLAY physical parameters observes as sedentary, walking and very active. Based on literature cognitive parameters observes as dramatic, constructive, functional. Dramatic play in another words symbolic play observed when children pretend to be someone else or they use an object as it is something imaginary. Constructive play observed when play is goal oriented, like climbing the top of a structure. Functional play observed when children moved repetativelty like swinging. Social parameters noted as solitary, parallel, positive and negative interactions. Difference between solitary and parallel is that solitary noted when children play alone but parallel noted when children play alone near the other children. When parameters are determined direct observation has begun. Observations were mad efor 685 children at Maltepe Orhangazi City Park. Each child observed for 3 minutes and each child recorded only one time. To analize these observations Pearson chi-square tests was used. As a result of the analises gender has no relation with the play equipment. Gender distribution across equipment types, including climbing structures, towers, and static equipment, showed minimal variation, reinforcing the conclusion that playground designs need not cater specifically to gender. Instead, inclusive designs that provide equal opportunities for all children should be prioritized. Age emerged as a more significant factor influencing playground equipment preferences. Findings revealed that younger children (ages 3–5) preferred static and tower-type equipment, while older children (ages 5–12) were more inclined toward physically demanding structures such as climbing and parkour elements. The findings also demonstrated distinct relationships between playground equipment and play behaviors. Static equipment primarily supported functional play, such as repetitive physical activities, while climbing and parkour elements encouraged constructive play. Tower structures, on the other hand, facilitated both constructive and dramatic play behaviors. Social interactions varied across equipment types. Parallel play, where children engage in side-by-side activities, was most commonly observed on climbing, parkour, and tower equipment. Static equipment supported independent play and positive interactions, such as collaboration and sharing, but also showed instances of negative interactions. Physical activity levels also varied significantly with equipment types. Static elements were associated with sedentary behavior, while towers encouraged moderate activity. In conclusion the study shows that age, cognitive behaviours, social interactions and physical activities are connected to the playground equipment however gender has no relation. These findings show how important playground equipment for different play behaviours and to promote child development by supporting different developmental needs. Additionally, the study provides valuable insights for urban planners and designers, demonstrating the need for balanced equipment arrangements that accommodate different age groups and encourage holistic development. However, further research is necessary to examine long-term impacts and explore variations across different cultural and socioeconomic contexts. This study offers a framework for creating inclusive and developmentally supportive playgrounds.