Amerikan asma anaçları üzerine aşılı Hamburg misketi üzüm çeşidinden Konya ekolojik şartlarında fidan üretimi ve bu anaçların aşısız olarak köklendirilmesi üzerinde bir araştırma
A Research on the nursery propagation of muscat of Hamburg grafted on fercal, 1103 P (Paulsen), 140 Ru (Ruggeri), ramsey, harmony, 5 BB (teleki, kober), 99 R (richter), 41 B (millardet) and 420 A and propaga...
  1. Tez No: 96263
  2. Yazar: MELAHAT ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ ECEVİT, DOÇ. DR. ZEKİ KARA, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırma, Konya ekolojik şartlarında hem aşısız köklü amerikan asma fidanı üretimini ve hem de bu anaçlar üzerine aşılı Hamburg Misketi üzüm çeşidinden aşılı köklü asma fidanı üretimi imkanlarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma çimlendirme odası ve tarla koşullarında, 1999 yılı vegetasyon periyodu süresince yürütülmüştür. Denemede kullanılan bitkisel üretim materyalleri Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsünden temin edilmiştir. Bu bitkisel üretim materyalleri Hamburg Misketi üzüm çeşidi ve 140 Ru, 420 A, 41 B, 99 R, 5 BB, 1103 P, Harmony, Ramsey, Fercal Amerikan asma anaçlarıdır. Anaç olarak kullanılacak olan çeliklerin bütün gözleri köreltilmiştir. Omega aşı makinası ile aşılanan çeliklerde aşılı kısım parafinlenmiştir. Aşılı çelikler köklendirme odasında, üç adet Richter sandığı içerisinde kavak talaşı içinde bir ay süreyle tutulmuştur. Katlama odasının sıcaklığı termostatlı elektrikli radyatör ile 22-24 °C arasında tutulmuştur. IVKatlama odasında bir ay süreyle tutulan ve kallus oluşumu tamamlanan asılı edikler 3 ton/dekar ahır gübresi verilmiş olan köklendirme parsellerine şaşırtılmışlardır. Aşı yeri kaynaşmış olan aşılı çeliklerde aşı noktası kaynaşma düzeyi, aşı gözü sürme durumu (0-1), kök oluşturma düzeyi, kök gelişme düzeyi (0-4) şeklindeki skalaya göre değerlendirilmiş, aşılı çeliklerin kök sayısı belirlenmiş ve anaçların çapları ölçülmüştür. Aşılı çeliklere aşılama sonrası ve dikim öncesi olmak üzere iki defa parafın uygulanmıştır. Araziye dikilen çelikler toprak kümbetle örtülmüştür. Deneme sonunda aşılı çeliklerde, köklendirme ortamında olumlu sonuçlar alınmasına rağmen arazi koşullarında aynı başarı elde edilememiştir. Amerikan asma anaçlarına aşılı fidan üretiminde randıman aşısız köklü fidan üretiminden daha düşük olmuştur.Anahtar kelimeler : Vitis vinifera L., Hamburg Misketi, Amerikan asma anaçları, aşılama, Konya.
Özet (Çeviri)
This research was made to investigate the possibilities on the nursery propagation of Muscat of Hamburg grafted on rootstocks and, propagation of these rootstocks without grafting in Konya ecological condition, in the depot and in the experimental field in Selçuk University Faculty of Agricultural Horticultural Department during vegetation period in 1999. One grapes varieties (Muscat of Hamburg) and nine rootstocks (fercal. 5 BB, 140 R. 420 A. 41 B, 99 R, 1103 P, Harmony and Ramsey) were used in this experiment. Half of the rootstocks were grafted with technique of omega graft on 19 February 1999. Paraffin was applied to the grafted cuttings twice (after grafting before spacing). Grafted and ungrafted rootstocks were planted on between 5"'-12,h April 1999. The following growth parameters were determined in details. Percentage of taken graft (%), length of shoots (cm), thickness of rootstocks (cm) (grafling-withoul grafting), number of roots, percentage of graft union. According to the considered characteristics, the best results were obtained from without grafting rootstocks. The nursery succes is very low from grafting rootstocks. Without grafting rootstocks have given better results than all other grafting rootstocks experimented. VIThe results still not yet for the purpose of useable technique of nursery propagation for Konya Province. Some researches in this subject is of an inevitable necessity. Keys Words Vilis vinifera L., Muscat of Hamburg, rootstocks, grafting, Konya