Atropin'in arteriyel kan gazı parametreleri ve pulmoner şant fraksiyonuna etkileri
The effects of atropine on arterial blood gas parameters and pulmonary shunt fraction
- Tez No: 962647
- Danışmanlar: UZMAN ECDER ÖZENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, gerek premedikasyon amaçlı gerek resusitasyonda kullanımlı gerekse yoğun bakım ünitelerinde kullanılan atropinin solunumsal parametrelere ne gibi etkiler gösterdiğini, ölçülen bu değerlerin ve hesaplanan pulmoner şant değerlerinin bilinmesinin pratikte bize getireceği faydaları göstermek amacıyla planlandı. 20–75 yaş grubunda 19 hasta, hastane etik kurul onayı ve hasta veya hasta yakını oluru alındıktan sonra randomize, prospektif çalışmaya dahil edildi. Hastaların tümüne standart elektrokardiografi (EKG), periferik oksijen satürasyonu ile rutin monitörizasyon (Drager; infinity delta MS13466E539D, USA) KTA takibi, radial arteriyel kateterizasyon ile devamlı tansiyon arteriyel monitorizasyonu yapıldı. Bu kanül aracılığı ile kan gazı örneği alındı. Hastalara santral venöz basınç kateteri uygulandı, kateterin yeri radyolojik olarak ispatlandı ve venöz kan gazı örneği CVP kateterinden alındı. Genel durumu bozuk, SpO290 vurum/dk. olan, hemodinamik açıdan stabilize olmamış, ARDS tanısı konulmuş, hipovolemik şokta, hemodiyaliz uygulanan ve mekanik ventilatörde FiO2 değeri >60 olarak ayarlanmış olan hastalar çalışmaya alınmadı. Öncelikle hastaların orotrakeal sekresyonları aspire edilerek mevcut durumdaki şantları ölçüldü. Daha sonra 0,01 mg/kg atropin intravenöz olarak uygulanarak hastaların 15., 45. ve 90. dakikadaki şantları hesaplandı. Yapmış olduğumuz çalışmada elde ettiğimiz tüm değerler karşılaştırıldı. Qs/Qt oranları 45. dakikada, 0. ve 90. dakikalardan anlamlı olarak yüksek bulundu. pH, PaO2, PaCO2 değerlerinde anlamlı bir değişim saptanmadı. pAO2 değerlerinde 15. dakika ölçümleri 0. ve 90. dakika değerlerine göre anlamlı derecede yüksek bulundu. CaO2 değerlerinde de Qs/Qt değerlerine paralel olarak 45. dakika değerlerinde anlamlı bir azalma saptandı. Bu durum, Qs/Qt fraksiyonundaki artışın buna bağlı olduğu şeklinde yorumlandı
Özet (Çeviri)
This study was designed to demonstrate the effects of atropine, which is used for premedication, resuscitation, and in intensive care units, on respiratory parameters, and to show the practical benefits of knowing these measured values and calculated pulmonary shunt fractions. Nineteen patients aged between 20 and 75 years were included in this randomized, prospective study after obtaining approval from the hospital ethics committee and informed consent from patients or their relatives. All patients underwent standard monitoring, including electrocardiography (ECG), peripheral oxygen saturation, and continuous invasive arterial blood pressure monitoring via radial artery catheterization (Drager; infinity delta MS13466E539D, USA). Blood gas samples were taken through this catheter, and a central venous pressure catheter was inserted and radiologically confirmed for venous blood gas sampling. Patients with poor general condition, SpO2 90 beats/min, hemodynamic instability, ARDS, hypovolemic shock, hemodialysis, or mechanical ventilation with FiO2 >60% were excluded. Initially, patients underwent orotracheal aspiration and shunt measurements were performed. Subsequently, 0.01 mg/kg atropine was administered intravenously, and shunt fractions were measured at the 15th, 45th, and 90th minutes. In our study, all measured values were compared. The Qs/Qt ratio was significantly higher at 45 minutes than at 0 and 90 minutes. No significant changes were found in pH, PaO2, and PaCO2 values. pAO2 levels at 15 minutes were significantly higher compared to 0 and 90 minutes. CaO2 levels, consistent with Qs/Qt ratios, were significantly lower at 45 minutes than at 0 and 90 minutes, suggesting that the increase in Qs/Qt fraction was due to this decrease.