Yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel sürdürülebilirlik üzerindeki etkisi
The impact of green human resources management practices on organizational sustainability
- Tez No: 962646
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu çalışmada, son yıllarda Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi (YİKY) uygulamaları, örgütsel sürdürülebilirlik üzerinde doğrudan ve dolaylı etkiler yaratan stratejik bir araç olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, YİKY uygulamalarının örgütsel sürdürülebilirlik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın amacı, yeşil insan kaynakları uygulamaları ile örgütsel sürdürülebilirlik arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Antalya ilinde faaliyet gösteren farklı sektörlerdeki işletmelerde çalışan 396 kişiden anket yoluyla veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 23.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, YİKY uygulamalarının örgütsel sürdürülebilirlik algısını pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Özellikle çevresel farkındalığın artmasına katkı sağladığı, çalışanların kurumsal bağlılık düzeylerini olumlu etkilediği ve işletmelerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarında destekleyici bir unsur olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları, literatürde yer alan çalışmalarla büyük ölçüde örtüşmektedir. Bu kapsamda, işletmelerin sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmaları açısından YİKY uygulamalarının etkin şekilde kullanılması önerilmektedir. Gelecek araştırmalar için farklı sektör ve bölgelerde karşılaştırmalı analizlerin yapılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Green Human Resource Management (GHRM) practices have been considered a strategic tool that generates both direct and indirect impacts on organizational sustainability. This study examines the effects of GHRM practices on organizational sustainability. The main objective of the research is to determine whether there is a significant relationship between green human resource practices and organizational sustainability. Data were collected through a survey conducted with 396 employees working in companies operating in various sectors in Antalya. The obtained data were analyzed using the SPSS 23.0 program. The results of the analysis revealed that GHRM practices positively influence the perception of organizational sustainability. Specifically, these practices contribute to increased environmental awareness, positively affect employees' organizational commitment levels, and support businesses in achieving their sustainability goals. The research findings are largely consistent with the existing literature. In this context, it is recommended that GHRM practices be effectively implemented to help organizations reach their social and environmental sustainability goals. For future studies, conducting comparative analyses across different sectors and regions is advised.