Cumhuriyet Örnekköy Mahallesi ve Gözene Mahallesinin sosyo-kültürel açıdan karşılaştırılması
Socio-cultural comparison of Cumhuriyet Ornekkoy Neighborhood and Gözene Neighborhood
- Tez No: 962648
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Alevilik Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Alevilik ve Sünnilik inancı Hak, Muhammed, Ali etrafında şekillendiği için temelde bir ayrılıktan söz etmenin doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Hatta saf inanç olarak ele alındığında, toplumu birleştirdiğinden de söz edebiliriz. Sahada mülakatların çoğunluğundan, ulaştığımız bilgilerde bu görüşü destekler niteliktedir. Hem Alevi hem de Sünni inanca mensup kişiler ile yapılan mülakatlarda az sayıda farklı görüşlere rastlanmıştır. Bu görüşler birbirini tamamen ret etmemektedir. Ancak çoğunluğun kabul ettiği şekliyle de kabul etmemektedir. Kanaatimizce bu farklı görüşlerin oluşmasındaki en büyük etken, Alevilik ve Sünnilik inancı hakkında insanların yeterli bilgi sahibi olmamasıdır. Ama mülakatlarımızın çoğunluğuna göre, Malatya'nın Sünni inancına mensup en büyük köyü olan Gözene ve yine Malatya'nın Alevi inancına mensup en büyük köyü olan Cumhuriyet Örnek köyü ve çevresindeki diğer Alevi köyleri arasında dostane ilişkiler mevcuttur. Yüzyıllardır süregelen kirvelik hukuku, evliliklerle kurulan akrabalık bağları bahsettiğimiz dostluğun birer nişanesidir. Bu köylerde yaşayan, Alevi ve Sünni vatandaşların çoğunluğu, Alevilik ve Sünniliğin ortak kabul görmüş olan, geleneksel tanımlarını benimsemişler ve bu minval üzere birlikte kardeşçe yaşayabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Since both Alevism and Sunnism are centered around the reverence for God (Hak), the Prophet Muhammad, and Ali, it would be inaccurate to speak of a fundamental division between the two. In fact, when considered purely in terms of belief, these traditions can be seen as unifying elements within society. The majority of the interviews conducted in the field support this view. Although a few differing opinions were encountered among individuals from both Alevi and Sunni backgrounds, these views did not entirely reject one another, nor did they fully align. In our view, the primary reason for these differences lies in the general lack of knowledge about Alevism and Sunnism. Nevertheless, according to most of our interviews, friendly relations exist between Gözene — the largest Sunni village in Malatya — and Cumhuriyet Örnek village — the largest Alevi village in the region — as well as other nearby Alevi settlements. Long-standing traditions such as kirvelik (spiritual kinship) and familial bonds established through intermarriage are clear indicators of this friendship. The majority of Alevi and Sunni residents in these villages have embraced the traditionally accepted definitions of their respective beliefs and have thus been able to live together peacefully and fraternally.