Sivil toplum kuruluşlarının kadına yönelik şiddetin önlenmesindeki rolü ve önemi
The role and importance of civil society organizations in preventing violence against women
- Tez No: 962656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Şiddet geçmişten günümüze sürekli olarak varlığını sürdüren bir sorundur. İnsanın yaratılışından itibaren farklı şekillerde ve farklı dönemlerde şiddet hep var olmuştur. Kadına, erkeğe, gence, yaşlıya hatta bazen hayvanlara da uygulanan şiddet, güçlü olan kişinin güçsüz olan üzerinde öfke, sinir veya stres ile uyguladığı ve karşı tarafa ağır hasarlar veren eylemlerdir. Şiddetin mağduru herkes olabilse de şiddetle en çok karşılaşan kişiler kadınlardır. Kadınların sadece kadın oldukları için gördüğü şiddet, tarih boyunca farklı şekillerde varlığını sürdürmüştür. Yıllardır kadınlar, fiziksel, cinsel, psikolojik, sözel ve birçok şiddet türüne maruz kalmıştır. Karşılaştıkları şiddet ise kadınların hem bedeninde hem de ruhunda derin yaralar açmıştır. Kadınlar sadece şiddet görmekle kalmayıp aynı zamanda ayrımcılık ve kadın erkek eşitsizliğine de maruz kalmaktadır. Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık tarihin her döneminde var olmasına rağmen iletişim araçlarının ve medyanın yaygınlaşması ile birlikte dikkat çeken önemli bir konu olarak gündemde yerini almaktadır. Kadının iş hayatına ve toplumsal hayata daha fazla katılması, şiddet haberlerinin medyada artması, kadına yönelik şiddete dur demek için bir araya gelen grupların yaptığı gösteri ve eylemler ile birlikte kadına uygulanan şiddetin önlenebilmesi için farkındalık yaratılmaya çalışılmış ve kadına yönelik şiddet toplumsal bir sorun olarak görülmeye başlanmıştır. Yıllarca şiddete uğrayan ve ezilen kadınlar bu duruma daha fazla dayanamayarak bir araya gelip çözüm arayışına girmişlerdir. Uğradıkları ayrımcılık ve şiddet ile temel hak ve özgürlüklerinden mahrum kalan kadınlar, kadın örgütleri etrafında bir araya gelerek şiddete dur demek için ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence is a problem that has continuously existed from the past to the present. Since the dawn of humanity, violence has existed in different forms and during various periods. Violence perpetrated against women, men, young people, the elderly, and even animals at times is an act carried out by the powerful against the powerless, driven by anger, irritation, or stress, and causing serious harm to the other party. Although anyone can be a victim of violence, women are the ones who most frequently encounter it. Violence directed at women simply because they are women has persisted throughout history in various forms. For years, women have been subjected to physical, sexual, psychological, verbal, and many other types of violence. The violence they face has caused deep wounds both in their bodies and in their souls. Women are not only exposed to violence but also to discrimination and gender inequality. Although violence and discrimination against women have existed throughout history, with the spread of communication tools and media, they have gained increasing attention as important issues on the agenda. As women have become more involved in working life and social life, the increase in media coverage of violence and the protests and demonstrations organized by groups coming together to say“stop”to violence against women have all contributed to raising awareness, aiming to prevent such violence. As a result, violence against women has begun to be recognized as a social problem. Women who have been subjected to violence and oppression for years have united in search of solutions, no longer able to endure the situation. Deprived of their fundamental rights and freedoms due to the violence and discrimination they have experienced, women have come together around women's organizations and have carried out efforts at both national and international levels to put an end to violence.