Yetişkinlerde çocukluk çağı travmaları ve karanlık üçlü kişilik özellikleri arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolü
The mediating role of alexithymia in the relationship between childhood trauma and dark triad personality traits in adults
  1. Tez No: 962662
  2. Yazar: NURSENA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ONUR EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mevcut çalışma, çocukluk çağı travmaları ile karanlık üçlü kişilik özellikleri arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda yaşları 18 ile 70 arasında değişen 400 yetişkin (227 kadın ve 173 erkek) gönüllü olarak araştırmaya katılmıştır. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği (SD3) Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada analizler IBM SPSS 26 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesi için Pearson Korelasyon Testi ve Spearman Korelasyon Analizi, demografik bilgilere göre değişkenlerin farklılığının ortaya konması için Bağımsız gruplar t-Test ve Mann-Whitney U Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Aleksitimin aracı rol etkisinin belirlenmesi amacıyla da Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) oluşturulmuştur. Modelden yola çıkılarak çalışmada elde edilen bulgulara göre çocukluk çağı travmaları ile karanlık üçlü kişilik özellikleri arasındaki ilişkide aleksitiminin kısmi aracı değişken olduğu görülmektedir. Elde edilen bulgular tartışılmış ve ilgili literatüre katkı sağlayacak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the mediating role of alexithymia in the relationship between childhood trauma and dark triad personality traits. In this context, 400 adults (227 women and 173 men) aged between 18 and 70 voluntarily participated in the research. To collect data, the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), the Dark Triad Scale, the 20-Item Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and a Demographic Information Form prepared by the researcher were used. Analyses were conducted using IBM SPSS 26 software. To determine the relationships between variables, Pearson Correlation Test and Spearman Correlation Analysis were employed. To identify differences in variables based on demographic data, Independent Samples t-test, Mann-Whitney U Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were utilized. In order to determine the mediating effect of alexithymia, a Structural Equation Model (SEM) was established. Based on the model and findings obtained in the study, alexithymia was found to be a partial mediator in the relationship between childhood trauma and dark triad personality traits. The findings were discussed, and suggestions contributing to the relevant literature were presented.