A diachronic exploration of international mobility representation in an English language coursebook
İngilizce ders kitabında uluslararası hareketliliğin diyakronik incelemesi
  1. Tez No: 962699
  2. Yazar: GİZEM AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, New Headway Elementary ders kitabı serisinin beş baskısı boyunca uluslararası hareketliliğin nasıl temsil edildiğini incelemektedir. Diyakronik bir içerik analiz yöntemi benimseyen araştırma, beş baskı boyunca yer alan hareketlilik vakalarını demografik özellikler, hareket yönü ve hareketlilik amacı açısından değerlendirmektedir. Bulgular, İç Çember ve Genişleyen Çember ülkeleri arasındaki hareketliliğin sürekli olarak vurgulandığını ortaya koymaktadır; mesleki ve eğitsel amaçlar son baskılarda öne çıkarken, erken baskılarda daha çok eğlence amaçlı seyahatler yer almaktadır. Seri zamanla daha karmaşık, sembolik ve belirsiz hareketlilik vakalarını dahil etmeye başlarken, Dış Çember'e dair temsiller sınırlı ve genellikle kenarda kalmaktadır. Ayrıca, erkek ve mesleki nedenlerle hareket eden karakterlerin daha sık temsil edilmesiyle cinsiyet ve meslek temelli dengesizlikler de tespit edilmiştir. Kachru'nun Dünya İngilizceleri modeli ve gizli müfredat gibi kuramsal çerçevelere dayanarak yapılan bu çalışma, İngilizce öğretim materyallerinin, öğrencilerin İngilizce konuşulan kültürler, küresel hareketlilik ve dilsel hiyerarşiler hakkındaki algılarını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how international mobility is represented in the New Headway Elementary coursebook series across its five published editions. Adopting a diachronic content analysis approach, the research examines mobility cases in terms of demographic characteristics, directionality of movement, and purpose of mobility. The findings indicate a persistent emphasis on movement between Inner Circle and Expanding Circle countries, with professional and educational purposes dominating later editions, and recreational travel more common in earlier ones. Over time, the series introduces more blended, symbolic, and ambiguous mobility cases, while Outer Circle representations remain rare and often peripheral. The study also identifies gender and occupational imbalances, with male and professionally mobile characters more frequently depicted. Drawing on frameworks such as Kachru's World Englishes and the hidden curriculum, this research reveals how ELT materials contribute to shaping learners' perceptions of English-speaking cultures, global mobility, and linguistic hierarchies.