Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almış çocukların ebeveynlerinin dikkat ve kaygı düzeyleri ile bilişsel esnekliklerinin incelenmesi
Investigation of the attention and anxiety levels and cognitive flexibility of parents of children diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 962737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı bulunan çocukların ebeveynleri ile herhangi bir psikiyatrik tanı almamış çocukların ebeveynlerinin kaygı, dikkat ve bilişsel esneklik düzeylerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışma, İstanbul ilinde ikamet eden ve 5-18 yaş aralığında çocuğu bulunan toplam 213 ebeveynin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Kaygı düzeylerinin ölçümünde Durumluluk ve Sürekli Kaygı Envanteri, dikkat düzeylerinin değerlendirilmesinde Brown Dikkat Eksikliği Bozukluğu Ölçeği ve bilişsel esneklik düzeylerinin saptanmasında ise Bilişsel Esneklik Ölçeğinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, ebeveynlerin sürekli kaygı puanları ile dikkat eksikliği bozukluğu puanları arasında güçlü, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Öte yandan, bilişsel esneklik puanları ile kaygı düzeyleri arasında orta düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, bilişsel esneklik puanları ile dikkat eksikliği bozukluğu puanları arasında yüksek düzeyde, negatif ve anlamlı bir korelasyon olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to comparatively examine the anxiety, attention and cognitive flexibility levels of parents of children diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) and parents of children without any psychiatric diagnosis. The study was conducted with the participation of a total of 213 parents residing in Istanbul and having children between the ages of 5-18. The Demographic Information Form developed by the researcher was used to determine the sociodemographic characteristics of the participants. The State and Trait Anxiety Inventory was used to measure anxiety levels, the Brown Attention Deficit Disorder Scale was used to assess attention levels and the Cognitive Flexibility Scale was used to determine cognitive flexibility levels. According to the findings, a strong, positive and statistically significant relationship was found between the trait anxiety scores of the parents and attention deficit disorder scores. On the other hand, a moderate, negative and significant relationship was observed between cognitive flexibility scores and anxiety levels. In addition, a high level, negative and significant correlation was found between cognitive flexibility scores and attention deficit disorder scores.