Kars il merkezindeki aile sağlığı merkezlerine başvuru yapan 45-70 yaş arası bireylerin kolorektal kanser tarama engel ve yarar algılarının tarama davranışı üzerine etkisi
The effect of perceived barriers and benefits of colorectal screening on screening behavior among individuals aged 45-70 who apply to family health centers in Kars city center
  1. Tez No: 962867
  2. Yazar: MEHMET KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kolorektal kanser, dünya genelinde en sık görülen ve ölümcül seyreden kanser türlerinden biri olup, erken tanı ile büyük ölçüde önlenebilir bir hastalıktır. Ancak hastalığın genellikle belirti vermeden ilerlemesi ve bireylerin tarama programlarına katılım oranlarının düşük olması, erken tanı ve tedavi şansını azaltmaktadır. Bu çalışma, Kars il merkezinde birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran 45–70 yaş aralığındaki bireylerin kolorektal kanser taramalarıyla ilgili bilgi düzeylerini, tutumlarını ve davranışlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmamıza 195 gönüllü katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 56,74 ± 7,90 olup, %54,9'u erkek ve %66,7'si şehirde yaşamaktadır. Katılımcıların %52,8'i kolorektal kanser taramaları hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtmiş, ancak yalnızca %15,4'ü kendisini risk grubunda görmektedir. Taramalara katılım oranı dışkıda gizli kan testi için %49,2, kolonoskopi için ise %44,6 olarak bulunmuştur. Tarama testlerine katılımda en önemli etkenler düzenli sağlık kontrolleri ve doktor önerisi olurken; bilgi eksikliği, utanma, korku ve mahremiyet gibi psikososyal faktörler katılımı olumsuz yönde etkilemiştir. Eğitim seviyesi arttıkça hem farkındalıkta hem de tarama oranlarında artış gözlenmiş; şehirde yaşayan bireylerin tarama testlerine katılımı, kırsalda yaşayanlara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sigara kullanımını bırakmış bireylerin ise sağlık davranışlarına yönelik daha olumlu tutum sergilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, Kolorektal kanser taramalarına katılım yalnızca bilgi düzeyiyle değil; bireylerin sağlık algıları, inançları, yaşadıkları çevre ve psikososyal faktörlerle yakından ilişkilidir. Tarama oranlarını artırmak için sadece bilgilendirme yeterli olmayıp, bireylerin inançlarını güçlendiren, algılanan engelleri azaltan, kültürel hassasiyet gösteren ve erişilebilirliği artıran bütüncül sağlık müdahalelerine ihtiyaç vardır. Bu tür yaklaşımlar, özellikle düşük eğitim düzeyine sahip ve kırsalda yaşayan bireylerde tarama programlarının etkinliğini artırmada önemli rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the most common and deadly types of cancer worldwide, yet it is largely preventable through early detection. However, the asymptomatic progression of the disease and the low participation rates in screening programs significantly reduce the chances of early diagnosis and treatment. This study aims to evaluate the knowledge levels, attitudes, and behaviors related to colorectal cancer screening among individuals aged 45–70 who applied to primary healthcare centers in the central district of Kars, Turkey, A total of 195 volunteers participated in the study. The average age of the participants was 56.74 ± 7.90 years; 54.9% were male, and 66.7% resided in urban areas. While 52.8% of participants stated that they had knowledge about colorectal cancer screenings, only 15.4% considered themselves to be in a risk group. Participation rates in screening tests were found to be 49.2% for the fecal occult blood test and 44.6% for colonoscopy. The most influential factors encouraging participation in screening were regular health check-ups and physician recommendations. On the other hand, lack of information, embarrassment, fear, and concerns about privacy were among the psychosocial factors negatively affecting participation. An increase in education level was associated with higher awareness and screening rates. Urban residents were significantly more likely to participate in screening tests than those living in rural areas. Additionally, individuals who had quit smoking exhibited more positive attitudes toward health behaviors. In conclusion, participation in colorectal cancer screenings is not solely influenced by knowledge levels but is closely related to individuals' health perceptions, beliefs, environment, and psychosocial factors. To increase screening rates, it is not sufficient to focus only on raising awareness. Comprehensive health interventions are needed ones that strengthen individual beliefs, reduce perceived barriers, show cultural sensitivity, and improve accessibility. Such approaches will play a critical role in enhancing the effectiveness of screening programs, particularly among individuals with lower education levels and those living in rural areas.