Disciplinary perspectives on science and its nature:Exploring perspectives and developing a nature of science concept test
Bilim ve doğasına disipliner bakış açıları: Perspektiflerin keşfedilmesi ve bilimin doğası kavram testi geliştirilmesi
  1. Tez No: 962870
  2. Yazar: CEREN SOYSAL FİLAZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın birkaç amacı vardır. İlk olarak çalışma, çeşitli alanlardaki bilim uygulayıcılarının bilimi nasıl tanımladıklarını ortaya koymayı ve bu tanımların bilimin doğasıyla ilgili mevcut çerçevelerle nasıl uyumlu olduğunu araştırmayı amaçlamaktadır. İkinci amaç, farklı branşlardaki hizmet içi öğretmenlerin bilim tanımlarını araştırmaktır. Çalışma, çeşitli disiplinlerde çalışan uygulayıcıların ve öğretmenlerin tanımlarını inceleyerek, bilim ve doğası hakkında bütünsel ve disiplinler arası bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Son olarak, bu adımlardan bilgi edinerek, bilimin doğasının hem epistemik hem de soysal, kültürel boyutlarını temsil eden kapsayıcı, güvenilir ve geçerli bir ölçme aracı geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Amaçlar göz önünde bulundurulduğunda, çalışmada hem nitel hem de nicel araştırma adımları kullanılmıştır. Bu bağlamda, veriler 14 bilim uygulayıcısı ve 4 öğretmenden yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığı ile, 131 bilim uygulayıcısı ve öğretmenden ise geliştirilen Bilimin Doğası Kavram Testi kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, bilim uygulayıcılarının bilime ilişkin süreç odaklı bir anlayışa sahip olduklarını ve çoğunun bilimsel uygulamalarını sosyal, kültürel ve ekonomik faktörlerin etkilediğini ortaya koymuştur. Bilim uygulayıcıların açıklamaları, bilimin doğasının hem bilişsel ve ampirik yönlerini hem de sosyo-kültürel yönlerini vurgulayan yaklaşımlarla uyumludur. Öğretmenlerin açıklamaları bilim tanımları, bilimsel uygulamaya ilişkin görüşleri ve bilimin epistemik olmayan doğası boyutları olarak üç ana ve birbiriyle ilişkili başlık altında toplanmıştır. Test için yapılan geçerlilik ve güvenilirlik hesaplamaları, testin bilim uygulayıcılarının ve öğretmenlerin bilimin doğasına ilişkin kavramlarını ortaya çıkarmak için kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study has several purposes. First, it aims to reveal how science practitioners across various fields describe science and to investigate how these descriptions align with the available approaches on the nature of science. The second purpose is to investigate the science descriptions of in-service teachers from different branches. By examining the descriptions of practitioners and teachers working in various disciplines, this research seeks to provide a holistic and interdisciplinary understanding of science and its nature. Finally, informed by these investigations, the study aims to develop an inclusive, reliable, and valid instrument that represents both the epistemic and non-epistemic aspects of the nature of science. Considering the aims, both qualitative and quantitative research designs are employed in the study. In this regard, data were collected through semi-structured interviews from 14 science practitioners and 4 teachers and with Nature of Science Concept Test that was developed from 131 science practitioners and teachers. Findings revealed that science practitioners maintained a process-oriented understanding of science, and most of them indicated that social, cultural, and economic factors influenced their scientific practices. The descriptions of practitioners align with approaches that highlight both the cognitive and empirical aspects, as well as the socio-cultural aspects of the nature of science. Teachers' descriptions were gathered under three main and interrelated themes: science descriptions, views on scientific practice, and non-epistemic dimensions of nature of science. The validity and reliability calculations for the test showed that it can be used to investigate science practitioners' and teachers' conceptions of the nature of science.