Eskrim sporcularında farklı antrenman yöntemlerinin bilişsel esneklik ve dikkat üzerine etkisi
The effect of different training methods on cognitive flexibility and attention in fencing athletes
  1. Tez No: 962894
  2. Yazar: KEMAL ARDA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, kılıç branşı eskrim sporcularında, zihinsel ve fiziksel antrenmanların bilişsel esneklik ve dikkat üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırma, ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Araştırma grubunu, U17 yaş kategorisi kılıç branşında yarışan 30 lisanslı eskrim sporcusu oluşturmaktadır. Katılımcılar, eşleştirilmiş örnekleme yöntemiyle üç gruba ayrılmıştır: zihinsel antrenman grubu (Deney 1), fiziksel antrenman grubu (Deney 2) ve kontrol grubu. Araştırmanın uygulama süreci 8 hafta sürmüştür. Devam eden eskrim antrenmanlarına ek olarak 8 hafta boyunca, haftada iki gün ve 20 dakikalık seanslar şeklinde uygulanan antrenmanlar, her iki deney grubunda da aynı içerikle fakat farklı yöntemlerle (zihinsel/fiziksel) gerçekleştirilmiştir. Müdahale sürecinin öncesinde ve sonrasında tüm katılımcılara Bilişsel Esneklik Ölçeği, İz Sürme Testi ve D2 Dikkat Testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler, parametrik ve parametrik olmayan testlerle analiz edilmiştir. Bulgular, dikkat bileşenlerinde özellikle zihinsel antrenman uygulayan grupta istatistiksel olarak anlamlı gelişmelerin ortaya çıktığını göstermektedir. Fiziksel antrenman grubu da bazı dikkat parametrelerinde olumlu yönde gelişim sergilemiştir. Bilişsel esneklik açısından her iki deney grubunda sınırlı düzeyde değişimler gözlemlenmiş, ancak bu değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Kontrollü uyarıcılar eşliğinde yapılandırılan teknik-taktik egzersizlerin, dikkat süreçlerini olumlu yönde etkileyebileceği; bilişsel esnekliğin gelişimi için ise daha uzun süreli ve hedefe yönelik müdahalelere ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulgular, spor bilimlerinde bilişsel temelli antrenman uygulamalarının önemine işaret etmekte; dikkat ve yürütücü işlevlerin, zihinsel ve fiziksel antrenmanlar aracılığıyla desteklenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to comparatively examine the effects of mental and physical training on cognitive flexibility and attention in sabre fencers. The research was conducted using a quasi-experimental pretest–posttest control group design. The study group consisted of 30 licensed sabre fencers competing in the U17 age category. Participants were divided into three groups using a matched sampling method: a mental training group (Experimental Group 1), a physical training group (Experimental Group 2), and a control group. The intervention phase lasted eight weeks. In addition to regular fencing practices, training sessions—conducted twice a week for 20 minutes each—were implemented in both experimental groups with identical content but through different methods (mental/physical). Prior to and following the intervention, all participants were administered the Cognitive Flexibility Scale, Trail Making Test, and D2 Test of Attention. The data were analyzed using both parametric and non-parametric statistical tests. The findings revealed statistically significant improvements in components of attention, particularly in the mental training group. The physical training group also showed positive changes in some attention parameters. Although both experimental groups demonstrated limited changes in cognitive flexibility, these differences were not statistically significant. It was concluded that structured technical-tactical exercises implemented with controlled stimuli may positively influence attentional processes, whereas the development of cognitive flexibility may require longer and more targeted interventions. Overall, the results underscore the significance of cognition-oriented training practices in sports science and demonstrate that attention and executive functions can be supported through mental and physical training methods.