Akıllı kent uygulamalarında dijital dönüşüm ve oyunlaştırma: Belediye hizmetlerinin etkinliğini arttırmaya yönelik bir model
Digital transformation and gamification in smart city applications: A model to enhance the efficiency of municipal services
- Tez No: 962892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, hızla dijitalleşen kentlerde belediye hizmetlerinin verimliliği ile vatandaş katılımı arasında yaşanan kopukluğa çözüm bulmak amacıyla, dijital dönüşüm süreçlerine oyunlaştırma stratejilerini entegre eden özgün bir model önermektedir. Araştırmanın temel problemi, teknolojik yatırımlara rağmen belediyelerin dijital hizmetlerinin sürdürülebilir olmaması ve vatandaşları katılıma dahil edilememesidir. Sorunlara sadece teknik bir çözüm sunmak yerine, bir sosyal girişim anlayışıyla, hem hizmet etkinliğini arttıran hem de toplumsal fayda sağlayan çok boyutlu bir çerçeve geliştirmek hedeflemektedir. Kavramsal model geliştirme odaklı nitel bir araştırma deseniyle yürütülen bu tezde, akıllı kentler, dijital dönüşüm, oyunlaştırma ve sosyal pazarlama literatürü kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Yapılan analizler; Türkiye'deki belediyelerin dijitalleşmede bütüncül bir stratejiden ve motivasyon sürekliliğinden yoksun olduğunu göstermiştir. Bu bağlamda, oyunlaştırmanın karmaşık süreçlerini daha çekici hale getirerek, güçlü bir stratejik araç olduğu tespit edilmiştir. Özgün model geliştirme süreci; bu ihtiyaç analizinden yola çıkarak teorik çerçevenin kurulması, model bileşenlerinin kurgulanması ve SWOT analizi gibi sistematik adımları izlemiştir. Bu bulgular ışığında çalışma, belediyelerin dijital dönüşüm süreçlerini daha etkin yönetmelerine rehberlik edecek, çok katmanlı bir“Dijital Dönüşüm ve Oyunlaştırma Modeli”ortaya koymaktadır. Modelin temel bileşenleri; stratejik vizyon, vatandaş odaklılık, teknolojik altyapı, süreçlerin yeniden tasarımı, oyunlaştırma stratejileri ve performans ölçümü gibi unsurları ortak paydada birleştirmektedir. Önerilen bu modelin, belediyelerin dijitalleşme yatırımlarından daha yüksek verim almalarını sağlaması, vatandaş memnuniyetini ve bağlılığını güçlendirmesi ve en nihayetinde kentlerimizi daha katılımcı, verimli ve yaşanabilir yaşam alanlarına dönüşme yolunda önemli bir katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study proposes a novel model integrating gamification into digital transformation to address the disconnect between municipal service efficiency and citizen participation. The core problem is the failure of municipal digital services to achieve sustained citizen engagement or public involvement in decision-making, despite technological investments. Adopting a social enterprise approach over a purely technical solution, this study develops a framework to enhance service efficiency while generating societal value, such as promoting healthy lifestyles and democratic participation. Through a qualitative, conceptual design, this thesis analyzes literature on smart cities, digital transformation, gamification, and social marketing. The analysis reveals that Turkish municipalities often lack a holistic strategy and mechanisms to sustain citizen motivation during digitalization. Gamification is identified as a strategic tool to fill this engagement gap by making complex processes more appealing. The model was developed systematically through a needs analysis, theoretical framing, component structuring, and a SWOT analysis. The study thus proposes a multi-layered“Digital Transformation and Gamification Model”to help municipalities manage their digital transformation more effectively. Its core components integrate strategic vision, citizen-centricity, technological infrastructure, process redesign, gamification, and performance measurement into a holistic framework. This model is expected to increase returns on digital investments, enhance citizen satisfaction, and contribute to transforming cities into more participatory, efficient, and livable urban spaces.