Üniversite öğrencilerinin gelecek kaygıları ve psikolojik esneklikleri arasındaki ilişkide sürekli umudun aracı rolü
The mediating role of sustained hope in the relationship between future anxiety and psychological resilience of university students
  1. Tez No: 962951
  2. Yazar: ESRA GÖZELCEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin gelecek kaygıları ile psikolojik esneklikleri arasındaki ilişkide sürekli umudun aracı rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. İlişkisel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmanın örneklemini 784 üniversite öğrencisi (620 kız, 164 erkek) oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Esneklik Ölçeği, Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği ve Sürekli Umut Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 27.0, JAMOVİ 2.6.22 ve AMOS 24.0 yazılımları kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda gelecek kaygısı ile psikolojik esneklik arasındaki ilişkide sürekli umudun aracı rol oynadığı saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmış ve gelecek çalışmalar için uygulamacılar ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the mediating role of dispositional hope in the relationship between future anxiety and psychological flexibility of university students. The study employs a correlational research method, and the sample consists of 784 university students (620 female, 164 male). Data were collected using the Personal Information Form, the Psychological Flexibility Scale, the Future Anxiety Scale for University Students, and the Dispositional Hope Scale. SPSS 27.0, JAMOVI 2.6.22, and AMOS 24.0 software were used for data analysis. The results revealed that dispositional hope plays a mediating role in the relationship between future anxiety and psychological flexibility. The findings obtained from the study were discussed within the framework of the related literature, and suggestions for practitioners and researchers for future studies were presented.