Kaynağı belirlenemeyen embolik inme ve kaynağı belirlenmiş inme alt gruplarında nötrofil lenfosit oranı ve diğer hematolojik inflamasyon belirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil-to-lymphocyte ratio and other hematological inflammatory markers in embolic stroke of undetermined source and other determined etiologic subtypes of ischemic stroke
- Tez No: 963085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM DENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kaynağı belirsiz embolik inme, son dönem kanıtlarla birlikte birden fazla potansiyel embolik kaynağın rol oynayabileceği heterojen bir etiyolojik grup olarak düşünülmektedir. Bu çalışmada, nötrofil-lenfosit oranı ile birlikte bazı hematolojik inflamatuvar belirteçlerin iskemik inme etiyolojik alt gruplarını ayırt etmedeki etkinliği araştırılmıştır. Özellikle kaynağı belirsiz embolik inme olarak sınıflandırılan hastalarda, bu belirteçlerin diğer etiyolojik gruplarla olan benzerlik ve farklılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, 07.02.2020 ile 01.01.2025 tarihleri arasında kliniğimize iskemik inme ile başvuran hastaları içeren retrospektif bir çalışma olarak planlandı. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve nörogörüntüleme verileri incelendi. Hastalar, veriler doğrultusunda TOAST sınıflamasına göre etiyolojik alt gruplara ayrıldı. Bu gruplar arasında inflamatuvar belirteçler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Embolic stroke of undetermined source (ESUS) is increasingly considered a heterogeneous etiological category in which multiple potential embolic mechanisms may coexist, as supported by recent evidence. This study aimed to investigate the utility of the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and other hematologic inflammatory markers in differentiating the etiologic subtypes of ischemic stroke. Particular emphasis was placed on evaluating the similarities and differences in these markers among patients classified as ESUS compared to other stroke subtypes. This retrospective study included patients who were admitted to our neurology department with a diagnosis of ischemic stroke between February 7, 2020, and January 1, 2025. Demographic, clinical, laboratory, and neuroimaging data were collected and analyzed. Patients were categorized into etiologic subgroups based on the TOAST classification. Inflammatory markers were then compared across these subgroups.