Hokey sporcularının saldırganlık duygusunun futbolculara göre karşılaştırılması
Comparison of hockey athletes' sense of aggression with football players
  1. Tez No: 963103
  2. Yazar: YUNUS EMRE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporda saldırganlık olgusunun hokey ve futbol özelinde incelenmesi ve her iki spor dalındaki saldırganlığın karşılaştırılarak sporcularının gösterdikleri saldırganlık durumlarının ortaya konulmasıdır. Bu amaca yönelik olarak araştırma kapsamına Osmaniye ilinde hokey branşıyla uğraşan 122 ve futbol branşıyla uğraşan 122 olmak üzere toplam 245 sporcu dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”ve Maxwell ve Moores (2007) tarafından geliştirilen ve Gürbüz, Kural ve Özbek (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların sosyo-demografik değişkenlerine göre Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği'nden aldıkları puanların aritmetik ortalamaları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada bağımsız değişkenin kategori sayısı iki olduğunda t-testi ve kategori sayısı ikiden çok olduğunda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA testinde anlamlı farklılık bulunduğunda, ikili karşılaştırmalar için“LSD (Post Hoc Tukey)”testi yapılmıştır. Hokey ve futbol sporcularının saldırganlık ve öfke düzeyleri, yaş, cinsiyet ve aylık gelir gibi demografik değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Hokey sporcuları, futbolculara kıyasla daha yüksek saldırganlık düzeyine sahipken, öfke düzeylerinde anlamlı fark bulunmamıştır. Yaş ve cinsiyet etkisi hokey ve futbolda farklılık arz ederken, özellikle genç futbolcular ve erkek hokey sporcuları daha yüksek saldırganlık ve öfke sergilemiştir. Aylık gelir düzeyi ise sadece futbolcular arasında, düşük gelir grubundakilerin daha yüksek saldırganlık ve öfke puanlarına sahip olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu bulgular, spor branşı ve bireysel özelliklerin saldırganlık ve öfke üzerinde farklı etkilerinin olduğunu göstermekte olup, spor psikolojisi alanında bireysel ve çevresel faktörlerin etkileşimini anlamak açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the phenomenon of aggression in sports in particular in hockey and football and to compare the aggression in both sports and to reveal the aggressive behaviors of the athletes. For this purpose, a total of 245 athletes, 122 of whom were involved in the hockey branch and 122 in the football branch, were included in the research in Osmaniye province. In the research, the“Socio-Demographic Information Form”developed by the researcher and the“Aggression and Anger in Sports Scale”developed by Maxwell and Moores (2007) and adapted to Turkish by Gürbüz, Kural and Özbek (2019) were used as data collection tools. In the research, the arithmetic means of the scores obtained from the Sports Aggression and Anger Scale were compared according to the participants' socio-demographic variables. In the comparison, the t-test was used when the number of categories of the independent variable was two, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used when the number of categories was more than two