Sol ventriküler diyastolik disfonksiyonun insülin direnci ve bazı metabolik parametreler arasındaki ilişkinin değerlendrilmesi
Evaluation of the relationship between left ventricular diastolic dysfunction and insulin resistance and certain metabolic parameters
- Tez No: 963118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Metabolik sendrom(MS) tüm dünyayı etkilen ciddi bir endokrinopatidir. MS 'te kardiyak olaylar sık görülmektedir. Bizde MS ile sol ventrikül diyastolik disfonksiyonun(LVDD) arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmak istendi. Yöntemler: 2012 eylül kasım aylarında arasında, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğinde LVDD tanısı alan hastalar ile almayan hastalar belli sayıda alınıp dm olup olmasına göre 3 gruba ayrıldı. Hastaların boy, kilo, beden kitle indeksi (BKİ), ölçümsel parametreleri değerlendirildi. Ek olarak, Homa İD hemoglobin A1c (HbA1c), açlık kan glikozu, tokluk kan glikozu, insülin, lipid profili, üre, kreatinin, spot idrarda protein/kreatinin parametrelerine bakıldı. Bulgular: LVDD tanısı alan hastaların Homa İD değerleri 3,9548±2,08597 olup almayan hastalarda 1,4306±0,74868 olduğu tespit edildi(p:
Özet (Çeviri)
Aim: Metabolic syndrome (MS) is a serious endocrinopathy that affects the entire world. Cardiac events are frequently observed in MS. In this study, we aimed to investigate whether there is a relationship between MS and left ventricular diastolic dysfunction (LVDD). Methods: Between September and November 2012, patients diagnosed with LVDD and those without LVDD were selected from the cardiology outpatient clinic of Haseki Training and Research Hospital. Patients were divided into three groups based on the presence or absence of diabetes mellitus (DM). Height, weight, and body mass index (BMI), along with various measurement parameters, were evaluated. Additionally, HOMA-IR, hemoglobin A1c (HbA1c), fasting blood glucose, postprandial blood glucose, insulin, lipid profile, urea, creatinine, and spot urine protein/creatinine ratio were analyzed. Results: The HOMA-IR values of patients diagnosed with LVDD were found to be 3.9548±2.08597, while those without LVDD had values of 1.4306±0.74868 (p < 0.001). A strong relationship was observed between LVDD and fasting blood glucose, systolic blood pressure, and body mass index (p < 0.005). As a result of our study, a strong association was found between MS and LVDD.