Adam Smith'in ahlak felsefesi ve iktisat anlayışına etkisi
Adam Smith's moral philosophy and its influence on economics
- Tez No: 963119
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
İskoç düşünür Adam Smith'in iktisat alanında kaleme aldığı“The Wealth of Nations”(Ulusların Zenginliği) adlı eser ile“ahlak”üzerine kaleme aldığı“The Theory of Moral Sentiments”(Ahlaki Duygular Kuramı) adlı eserin birlikte incelendiği bu çalışmamızda söz konusu iki eser arasında bir köprü kurulması ve aralarındaki ilişkinin analiz edilmesi hedeflenmektedir. Smith'in eserlerinin bütününün, toplumun sosyo-ekonomik yönden geliştirilmesine yönelik bir projenin parçaları olduğunun savunulduğu bu çalışmada The Wealth of Nations'da maddi zenginlik için gerekli koşulların tespit edildiği ve bu eserdeki düşüncelerin olgusal tespitler içerdiği; Smith'in önceliğinin ise The Theory of Moral Sentiments'deki ahlaki yaklaşım olduğu açıklanmaktadır. Ayrıca Aristoteles'in ahlak ve mutluluk anlayışıyla Smith'in mutluluk anlayışı karşılaştırılmaktadır. Çünkü antik Yunan felsefesinde eudaimonist mutluluk anlayışını en olgun haline getiren filozof Aristoteles'tir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde Adam Smith'in ahlak felsefesinin temel vurguları tespit edilip genel bir değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. İkinci bölümde Smith'in ahlak anlayışı kuramsal olarak analiz edilmiştir. Smith'in ahlakla ilgili görüşleri ile iktisadî görüşlerinin karşılaştırıldığı ve birbiriyle ilişkilendirildiği üçüncü bölümde ise onun, ekonomik faaliyetleri rehberleyen ahlakî düşünceleri tespit edilmiştir. Smith'in salt iktisadi görüşleri bu araştırmanın kapsamına dahil edilmemiştir. Özgün bir çalışma olan tezimizin hipotezleri literatürde daha önce ele alınmamıştır. Bu araştırma kapsamında şu üç hipotez sınanmıştır:“Adam Smith'in ahlak anlayışı istikrar dönemlerinin hâkim anlayışı olan ve Aristoteles'te tam teşekküllü olarak görülen eudaimonist karakteristiğe sahip bir anlayıştır.”,“Adam Smith'in iktisadî görüşlerini etkileyen ve rehberleyen ahlakî görüşleri vardır.”ve“Ekonominin kendi başına bir erdem olduğu görüşü Smith'in görüşünü yansıtmaz.”Çalışmamızda, araştırmamızın sorularına ve örneklem türüne en uygun araştırma yöntemi olan nitel araştırma yöntemi kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, where the work of Scottish thinker Adam Smith,“The Wealth of Nations”written in the field of economics, and“The Theory of Moral Sentiments”written on“morality”are examined together, it is aimed to establish a bridge between these two works and to analyze the relationship between them. In this study, which argues that all of Smith's works are parts of a project aimed at the socio-economic development of society, it is explained that the necessary conditions for material wealth are determined in The Wealth of Nations and that the thoughts in this work contain factual determinations; and that Smith's priority is the moral approach in The Theory of Moral Sentiments. In addition, Aristotle's understanding of morality and happiness is compared with Smith's understanding of happiness. Because in ancient Greek philosophy, the philosopher who brought the eudaimonist understanding of happiness to its most mature form was Aristotle. In the first part of this three-part study, the basic emphases of Adam Smith's moral philosophy are determined and a general evaluation is made. In the second part, Smith's understanding of morality is analyzed theoretically. In the third section, where Smith's views on morality and economic views are compared and related to each other, his moral thoughts that guide economic activities are determined. Smith's purely economic views are not included in the scope of this research. The hypotheses of our thesis, which is an original study, have not been previously addressed in the literature. The following three hypotheses were tested within the scope of this research:“Adam Smith's understanding of morality is an understanding that is the dominant understanding of periods of stability and has a eudaimonist characteristic that is fully-fledged in Aristotle.”,“Adam Smith has moral views that influence and guide his economic views.”and“The view that economics is a virtue in itself does not reflect Smith's view.”In our study, the qualitative research method, which is the most appropriate research method for the questions and sample type of our research, is used.