Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde etkili iletişim stratejileri
Effective communication strategies in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 963124
  2. Yazar: TUNAHAN UNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde etkili iletişim stratejilerinin öğretmenler tarafından nasıl kullanıldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması modeli kullanılmış ve farklı üniversitelerin TÖMER birimlerinde görev yapan 34 öğretmenin görüşleri analiz edilmiştir. Veriler, yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve temalar doğrultusunda sistematik biçimde yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda beden dili ve ses kullanımı, görsel materyal kullanımı, dolaylı ve katılımcı yönlendirme, kültürel ve sosyal farklılıklara uyum sağlama ile dil becerilerinin geliştirilmesi olmak üzere beş temel iletişim stratejisi teması öne çıkmıştır. Bulgular, öğretmenlerin bu stratejileri büyük oranda kullandıklarını ve sınıf içi uygulamalarda aktif biçimde yer verdiklerini göstermektedir. Özellikle öğretmenlerin strateji kullanım düzeylerinin cinsiyet, mezun olunan bölüm, deneyim süresi ve yaş gibi demografik özelliklere bağlı olarak farklılaştığı gözlemlenmiştir. Etkili iletişim stratejileri, öğrencilerin dil öğrenme sürecine daha etkin katılımını sağlamakta, özgüvenlerini artırmakta, kültürel duyarlılık geliştirmelerine katkı sunmakta ve dört temel dil becerisinin gelişimine doğrudan etki etmektedir. Araştırma bulguları, Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde iletişim stratejilerinin yalnızca öğretimsel değil, aynı zamanda sosyal ve duygusal boyutları da içeren çeşitli bir araç olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, öğretmenlerin iletişim stratejilerine yönelik farkındalıklarının artırılması ve bu stratejilerin hizmet içi eğitimlerle desteklenmesi, etkili ve kalıcı dil öğretimi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bu stratejiler, öğrenci-öğretmen etkileşimini güçlendirerek öğrenme ortamının daha dinamik, kapsayıcı ve öğrenciyi merkeze alan bir yapıya dönüşmesine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how effective communication strategies are utilized by teachers in the teaching of Turkish as a foreign language. The research was designed using the case study model, one of the qualitative research designs, and the views of 34 instructors working at the TÖMER units of various universities were analyzed. Data were collected through a structured interview form, analyzed using content analysis, and systematically interpreted according to emerging themes. The study identified five key themes of communication strategies: use of body language and voice, use of visual materials, indirect and participatory guidance, adaptation to cultural and social differences, and development of language skills. The findings indicate that teachers largely employ these strategies and actively integrate them into classroom practices. It was also observed that the frequency of strategy use varies based on demographic factors such as gender, academic background, years of experience, and age. Effective communication strategies enhance students' active participation in the language learning process, boost their self-confidence, support the development of cultural awareness, and directly contribute to the improvement of the four core language skills. The findings suggest that communication strategies in the teaching of Turkish as a foreign language function not only as instructional tools but also as socially and emotionally rich practices. Therefore, increasing teachers' awareness of these strategies and supporting their implementation through in-service training is of great importance for effective and sustainable language teaching. Moreover, these strategies strengthen student-teacher interaction and contribute to transforming the learning environment into a more dynamic, inclusive, and learner-centered space.