Dijital çağda toplumsal hareketlerin dönüşümü: Sivil haklar hareketi ve Black Lives Matter
The transformation of social movements in the digital age: The civil rights movement and Black Lives Matter
  1. Tez No: 963127
  2. Yazar: NİDA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, dijital çağda toplumsal hareketlerin dönüşümünü, Sivil Haklar Hareketi ile Black Lives Matter hareketi üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemektedir. İki hareketin tarihsel bağlamı, örgütlenme yapısı, siyasal talepleri ve kolektif kimlik üretimleri analiz edilerek aralarındaki süreklilik ve kopuş unsurları değerlendirilmektedir. Bu analiz çerçevesinde, Yeni Toplumsal Hareketler Teorisi hareketlerin dönüşen doğasını anlamlandırmak için temel kuramsal zemin olarak ele alınmıştır. Çalışmada, Sivil Haklar Hareketi'nin merkeziyetçi liderlik yapısı ve hukuki eşitlik odaklı talepleri ile Black Lives Matter hareketinin dijital ağlar üzerinden örgütlenen, yatay yapılı ve kültürel tanınma temelli yapısı karşılaştırılmıştır. Analizler sonucunda, iki hareket arasında tam anlamıyla bir kopuştan ziyade, tarihsel bir süreklilik içerisinde yeni koşullar ve araçlarla şekillenen bir dönüşüm olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, dijitalleşmenin protesto biçimlerini, kolektif kimlikleri ve kamusal alanla kurulan ilişkiyi yeniden tanımladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, dijital çağda toplumsal hareketlerin yalnızca fiziksel alanla sınırlı kalmadığı; çevrimiçi ağlar, sembolik direniş ve kimlik politikaları aracılığıyla siyasal alanda etkili olabildiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study offers a comparative analysis of the transformation of social movements in the digital age, focusing on the Civil Rights Movement and the Black Lives Matter movement. By examining their historical context, organizational structures, political demands, and collective identity formations, the study evaluates elements of continuity and rupture between the two. The theoretical framework is grounded in New Social Movements Theory, which is utilized to interpret the evolving nature of contemporary mobilizations. The Civil Rights Movement, characterized by centralized leadership and legal equality goals, is compared with the Black Lives Matter movement, which is decentralized, digitally networked, and rooted in cultural recognition. The findings indicate that instead of a complete rupture, there exists a historically grounded transformation shaped by new tools and conditions. Furthermore, the study concludes that digitalization has redefined protest forms, collective identities, and the relationship with the public sphere. It argues that in the digital era, social movements are not confined to physical spaces but can exert political influence through online networks, symbolic resistance, and identity-based politics.