Geriatrik enfeksiyonların altı yıllık değerlendirmesi
- Tez No: 963162
- Danışmanlar: PROF. DR. HURREM BODUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş: Enfeksiyonlar geriatrik populasyonda hastaneye yatış, morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biridir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji kliniğinde 01,01,2010 -31,12,2015 tarihleri arasında yatarak tedavi gören 65 yaş ve üzeri hastaların demografik özellikleri, altta yatan hastalıkları, enfeksiyonların dağılımı ve sıklığı retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 853 geriatrik hasta dahil edildi. Hastaların 435'i (%51) kadın, 418'i (%49) erkekti. Yaş ortalaması 76,8 ± 7,3 idi. Hastaların %86,2'sinde eşlik eden kronik hastalık vardı. En sık eşlik eden kronik hastalıklar hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar ve diabetus mellitus, en sık yatış sebebi ise sırasıyla pnömoni (% 37,9), üriner sistem enfeksiyonu (% 22,9) ve selülit (% 7,7) idi. Tedavide en sık kullanılan antibiyotikler beta laktamlar (%88,2), kinolonlar (%21,1) ve makrolidlerdi (%19,6). Yatış süresi ortalama 6,8±5,1 gündü. Sonuçlar değerlendirildiğinde hastaların 17 (%2)'si ölmüş, 62 (%7,3)'si başka kliniğe nakil verilmiş, 53 (%6,2)'ü yoğun bakıma nakil verilmiş,51 (%6)'i haliyle taburcu edilmiş, ve 670'i de (%78,5) şifa ile taburcu edilmiştir. Huzurevinde yaşama ve yoğun bakımdan nakil mortalite açısından bağımsız risk faktörü olarak saptandı (p=0,001). Sonuç: Beklenen ortalama yaşam süresinin artmasına bağlı olarak geriatrik hasta popülasyonu ve yaş ortalamaları da giderek artmaktadır. İleri yaş ve altta yatan hastalıkların enfeksiyonlara zemin hazırlamasına bağlı olarak enfeksiyonlar hastane yatışına neden olan hastalıkların başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Infections are one of the most important reasons for hospitalization, morbidity, and mortality among geriatric patients. Materials and Method: The present study, retrospectively evaluated demographic characteristics, underlying diseases, and distribution of infections in patients aged 65 years who were hospitalized for treatment between January 1, 2010 and December 31, 2015, at the infectious diseases and clinical microbiology department of Ankara Numune Training and Research Hospital. Results: Overall, 853 geriatric patients were included in this study, with 435 (51%) woman and 418 (49%) men, the mean age was 76.8 ± 7.3 years, and 86.2% of patients had at least one comorbid chronic disease. Hypertension, cardiovascular diseases and diabetes mellitus were most common comorbidities, and most common reasons for hospitalization included pneumonia (37.9%), urinary tract infection (22.9%) and cellulitis (7.7%). Moreover, beta-lactam antibiotics (88.2%), quinolones (21.1%) and macrolides (19.6%) were most frequent antibiotics used for treatment. The average length of hospital stay was 6.8 ± 5.1 days. Overall, 17 (2%) patients died during the study, 62 (7.3%) were transferred to other clinics, 53 patients (6.2%) were transferred to intensive care units, 51 (6%) were discharged with their current medical status, 670 (78.5%) were discharged with full recovery. Nursing home stay and being transferred from intensive care units were independent risk factors for mortality (p = 0.001). Conclusion: The number of geriatric patients and their mean age are increasing as life expectancy increases. Advanced age and underlying diseases are predisposing factors for infections, and consequently, infections are one of the most common causes of hospitalization in elderly patients.