Ortaöğretim sporcu öğrencilerinin problemleri, spordan ve beden eğitimi dersinden beklentilerinin incelenmesi ve karşılaştırılması (Zonguldak ili öğrneği)
Definition and comparison of problems, expectations of sport and physical education of athlete students attending to different high schools (the sample of Zonguldak city)
  1. Tez No: 159512
  2. Yazar: SERKAN USLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu araştırmada farklı liselerde okuyan sporcuların problem ve beklentileri belirlenerek bu problem ve beklentilerin okul türlerine ve sporcuların kişisel bilgilerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı karşılaştırılmıştır. Araştırmanın evrenini 2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında Zonguldak'ta okuyan 455 sporcu öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada tesadüfi örneklem yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde tek ve çift yönlü varyans analizi t-testi ve ki kare testi uygulanmıştır. Araştırmada iki envanter kullanılmıştır.“Sporcu Öğrenci Problem Tarama envanteri dört problem alam ve 30 problem maddesinden, ”Sporcu Öğrenci Beklenti Belirleme Evanteri“ ise beş beklenti alanı ve 29 beklenti maddesinden oluşmuştur. Envanterler ve Kişisel Bilgi Formu, örneklem olarak belirlenen 263 sporcuya uygulanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: ”Sporcu Öğrenci Problem Tarama Envanteri“nden elde edilen puanların sayısal dağılımlarına göre araştırmaya katılan sporcuların problem alanları sırasıyla şunlardır: 1. Kurum ve kuruluşlarla ilgili problemler (kulüp, federasyon v.b) 2. Okul yaşamı ile ilgili problemler ( okul idaresi, öğretmenler v.b.) 3. Ekonomik durum ile ilgili problemler (aile gelir durumu, sosyal güvence v.b.) 4. Aile yaşamı ile ilgili problemler (aile desteği v.b.) Sıralamada, sporcuların en öncelikli problemlerinin; spor kurum ve kuruluşları, okul yaşamı gelecekle ve ekonomik durumla ilgili olduğu görülmektedir. Bu tespit spor kulübünün, federasyonun, okulun ve ekonomik koşulların sporcuların yasanımda ne kadar etkili olduğunu ortaya koymaktadır.Ayrıca ”Sporcu Öğrenci Beklenti Belirleme Envanteri'nden elde edilen puanların sayısal dağılımına göre araştırmaya katılan sporcuların beklenti alanları öncelik sıralamasına göre şöyle tespit edilmiştir. 1 - Kulüpten beklentiler.(servis,araç gereç, v.b.) 2- Aileden beklentiler. ( aile desteği, aile antrenör ilişkisi v.b.) 3- Arkadaşlardan beklentiler.( maçlara gelmeleri, destek olmaları v.b.) 4- Federasyondan beklentiler.( hakemler, maç sayılan v.b.) 5- Okul ve öğretmenlerden beklentiler.( spor salonu, okul desteği v.b.) Beklenti alanlarına göre ilk sıralarda kulüplerden, okuldan, federasyondan, beklentilerin yer alması sporcu olmalarından kaynaklan isteklerin ve yine sporcu olmalarından dolayı karşılaştıkları zorlukların çözümüne yönelik beklentilerin, öncelik taşıdığım göstermiştir. Ayrıca bulgular sonucunda, sporcuların genel olarak Devlet ve özel liselerde öğrenim görmeleri ve kişisel bilgilerine göre problem ve beldentilerinin farklılık gösterdiği tespit edilmiş olmasına rağmen bir çok problemleri de ortak yaşadıkları anlaşılmıştır. Öğrenciye verilecek spor hizmetlerinde, eğitim-öğretim faaliyetleri planlanırken, değişen şartlar, yeni gelişmelere bağlı olarak sporcuların ne tür problem ve beklentileri olduğunun belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında bu tür çalışmaların her okul türü ve kademesinde belli periyotlarla yapılmasında yarar vardır. Böylece elde edilecek bulguların ve çözüm yollarının birleştirilerek sporcu öğrencilere götürülecek hizmetlere yön vereceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research by being determined the problems and expectations of the sportsmen or sportswomen who are students at various High schools. It has been compared that if these problems and expectations have any differences among them or not in accordance with the kinds of High Schools and personal data of the sportsmen/sportswomen. 455 sportsmen/sportswomen, who were students at schools in Zonguldak in the Education Year of 2002-2003 joined in this research. The method of Level proportional change sampling has been used. In statistical analysis of the obtained data, variance analysis with one-way and two way t-test and ki square test were used. Two inventories were used in the research, and reliability were realized separately,“Sportsman/Sportswoman Problem Scanning Inventory”has got four problem fields and 30 problem articles, and“Sportsman/Sportswoman Expectation Determination Inventory has got five Expectation Fields and 29 Expectation articles. Inventories and Personal data Form were applied to 263 sportsmen/sportswomen who were students and were determined as sampling. Findings obtained through this research can be summerized as follows. According to the arithmetic distribution which were obtained from ”Sportsman Student Problem Scanning Inventory the problems of the athlete students have been determined as follows. 1. Problems about the institution, establishment. 2. Problems about school file. 3. Problems about economical conditions. 4. Problems about family life. In this listing it's observed that problems about the sports institutions, school life, and economical conditions are the leading problems through all of the listing, This points out the importance of sports club, federation, school and economical conditions when compared to other fields of problems.IV According to the arithmetic distribution of the expectations of athlete students which were obtained from "Sportsman Student Expectation Determination inventory the expectation fields of the sportsmen, who joined in the research, have been determined in accordance with priority order as follows. 1. Expectations from sports club. 2. Expectations from family. 3. Expectations from friends. 4. Expectations from federation. 5. Expectations from school management. As the leading expectations are from sports club, school and federation, it becomes clear that they have priority in solving problems of the athlete students which are caused by these students athletic activities. Besides as a result of these findings it's understood that athletes are mainly attending to state and private high which have developed substructures and these students have common problems and expectations although their problems and expectations differ due to their levels of personal knowledge. While educational programs and activities are being planned, determination of the problems and expectations of the sports students have a vital importance to provide beneficial sports services. It's also useful to make such regulations in every school and stage in certain periods. Thus it can be accepted that these finding and proposed solutions can be gathered and can give a direction to the facilities for sports students.