A mixed method study of tertiary level Turkish EFL teachers' culturally responsive teaching readiness
Türkiye'deki yükseköğretim İngilizce öğretmenlerinin kültürel duyarlılığa dayalı öğretime hazır oluşları üzerine karma yöntemli bir araştırma
  1. Tez No: 963196
  2. Yazar: BÜŞRA YENER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS TİJEN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Karma yöntem deseni kullanılan bu çalışmanın odak noktası, İstanbul vilayetin yükseköğretim kurumlarının İngilizce dil hazırlık bölümlerinde çalışan Türk asıllı yabancı dil olarak İngilizce öğretmenleri olmuştur. Çalışmada, Kültürel Değerlere Duyarlı Eğitime Hazırbulunuşluk Ölçeği, beraberinde demografik sorular ile birlikte toplam 95 yabancı dil olarak İngilizce öğretmeni katılımcı tarafından nicel veri toplamak amacıyla kullanılmıştır. Çalışmanın devamında 10 gönüllü katılımcı ile bire-bir görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar doğrultusunda, öğretmenlerin kültürel olarak farklı sınıflarda İngilizce öğretimine kişisel hazırbulunuşluklarının yüksek olduğu, ancak mesleki hazırbulunuşluklarının ise görece düşük olduğu saptanmıştır. Çıkarımsal değerler analizi sonuçlarına göre öğretmenlerin öğretmenlik tecrübesi birikiminin mesleki hazırbulunuşluk seviyelerinin üzerinde önemli bir rol oynadığı, tecrübeli öğretmenlerin, mesleki eğitim geçmişi düşünüldüğünde daha düşük kültürel değerlere duyarlı eğitime hazırbulunuşluk sergilediği bulunmuştur. Öğretmenler, İngilizce dil öğretiminde kültürün rolü konusunda olumlu tutumlar sergilediler ve kültürel değerlere duyarlı eğitimi çokkültürlü sınıfları için anlamlı buldular.
Özet (Çeviri)
Using a mixed-method design, the focus of this study was Turkish EFL teachers working in the English preparatory programs of various foundation universities in the İstanbul province. The Culturally Responsive Teaching Readiness Scale (CRTRS) with demographic questions was used to collect responses from 95 participants, followed by semi-structured interviews with 10 volunteer participants. The results showed that teachers generally felt personally ready to teach in culturally diverse EFL classrooms, yet they showed lower readiness levels when their professional background was considered. The inferential analysis results revealed that teachers' years of experience play a significant role in their professional readiness levels; experienced teachers showed lower readiness to employ CRT when their professional educational backgrounds were considered. Teachers showed positive attitudes toward the role of culture in English language teaching and regarded culturally responsive pedagogy as relevant in their multicultural classrooms.