İlkokul çağındaki çocukların sosyal tarım yoluyla tarıma ilgisini artırmaya yönelik eğitim modülü tasarımı
An educational module design proposal for increasing the interest of primary school children in agriculture through social farming
- Tez No: 965692
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, ilkokul çağındaki çocukların sosyal tarım yoluyla tarıma olan ilgilerini artırmaya yönelik bir eğitim modülünün tasarlanması amaçlanmıştır. Sosyal tarım, çocukların doğayla etkileşim kurmalarını, üretim süreçlerini deneyimlemelerini ve çevre bilinci kazanmalarını destekleyen çok yönlü bir eğitim yaklaşımı olarak ele alınmıştır. Çalışmada geliştirilen eğitim modülünde, çocukların ilgisini çekebilecek bir ürün olan fındık kreması teması üzerinden kurgu oluşturulmuştur. Geliştirilen materyallerin, çocukların bilişsel ve duygusal gelişim özelliklerine uygun olarak, deneyimsel öğrenme ve oyunlaştırma ilkelerine dayalı tasarlanmasına özen gösterilmiştir. Modül tasarım sürecine akademik katkı sağlamak amacıyla, eğitim fakültelerinde görev yapan uzman akademisyenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu nitel veriler doğrultusunda, materyalin güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerine dair öneriler alınmış, tasarım süreci bu görüşlerden beslenmiştir. Çalışmayla çocuklara tarımı sevdirecek etkili materyal tasarımının nasıl yapılabileceğine dair bir modül önerisi sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to design an educational module to enhance primary school children's interest in agriculture through social farming. Social farming is addressed as a multifaceted educational approach that supports children's interaction with nature, engagement in production processes, and development of environmental awareness. The educational module developed in the study is structured around the theme of hazelnut cream—a product likely to capture children's interest. The materials were carefully designed based on principles of experiential learning and gamification, in alignment with children's cognitive and emotional developmental characteristics. To contribute academically to the module design process, semi-structured interviews were conducted with expert academicians working in faculties of education. Based on these qualitative data, suggestions were gathered regarding the strengths and areas for improvement of the materials, and the design process was informed by these insights. The study ultimately seeks to propose a module that illustrates how to effectively design educational materials that foster children's affinity for agriculture.