Akut kolanjit hastaları ve kontrol grubunda tokyo kriterlerine göre tff-2 düzeyinin incelenmesi
Examination of tff-2 level according to tokyo criteria in patients with acute cholangitis and control group
  1. Tez No: 963403
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, akut kolanjitli hastalarda Trefoil Faktör Ailesi 2 (TFF-2) düzeylerinin Tokyo 2018 kriterlerine göre hastalık şiddeti ile ilişkisini ve hastalık prognozunu öngörmedeki potansiyel rolünü değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif kesitsel olarak yürütülen çalışmamızda, Ankara Şehir Hastanesi'nde akut kolanjit tanısı alan 90 hasta ve 35 sağlıklı birey dahil edildi. Hastalar, Tokyo 2018 kriterlerine göre hafif, orta ve ağır olarak sınıflandırıldı. Başvuru anında alınan kan örneklerinden plazma elde edilerek TFF-2 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Demografik, klinik ve laboratuvar verileri kaydedildi. TFF-2'nin akut kolanjit şiddeti ve prognozu üzerindeki belirleyici rolü, Tokyo 2018 kılavuzuna dayalı hastalık şiddeti sınıflamasıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: TFF-2 düzeylerinin, kolanjit şiddeti arttıkça anlamlı biçimde yükseldiği gözlemlendi. Hafif, orta ve ağır evrelerde belirgin bir artış saptandı. Yapılan lojistik regresyon analizinde, TFF-2 düzeylerinin hem orta hem de ağır şiddette kolanjit gelişimini öngörmede bağımsız bir belirteç olduğu ortaya kondu. Yoğun bakım desteği gereken hastalarda da TFF-2 düzeyleri anlamlı şekilde yüksek bulundu. Sonuç TFF-2 düzeyleri, akut kolanjit şiddeti ile güçlü bir ilişki göstermekte olup, hastalık prognozunu öngörmede potansiyel bir belirteç olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, yoğun bakım ihtiyacının belirlenmesinde klinik karar süreçlerine katkı sağlayarak, erken müdahale gereksinimi olan hastaların tanımlanmasında yardımcı bir biyobelirteçdir
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship between Trefoil Factor Family 2 (TFF-2) levels and disease severity according to the Tokyo 2018 criteria in patients with acute cholangitis, and to assess the potential role of TFF-2 in predicting disease prognosis. Materials and Methods: This prospectively designed cross-sectional study included 90 patients diagnosed with acute cholangitis and 35 healthy individuals at Ankara City Hospital. Patients were classified as having mild, moderate, or severe disease according to the Tokyo 2018 criteria. Plasma samples were obtained from blood drawn at the time of admission, and TFF-2 levels were measured using the ELISA method. Demographic, clinical, and laboratory data were recorded. The determinative role of TFF-2 in the severity and prognosis of acute cholangitis was comparatively evaluated using the disease severity classification based on the Tokyo 2018 guidelines. Results: TFF-2 levels were observed to increase significantly with the severity of cholangitis. A marked elevation was detected across the mild, moderate, and severe stages. Logistic regression analysis revealed that TFF-2 levels were an independent predictor for the development of both moderate and severe cholangitis. TFF-2 levels were also significantly higher in patients requiring intensive care support. Conclusion: TFF-2 levels show a strong correlation with the severity of acute cholangitis and may be considered a potential marker for predicting disease prognosis. Additionally, by contributing to clinical decision-making in determining the need for intensive care, it serves as a helpful biomarker in identifying patients who require early intervention.