Göçmenlerde ruh sağlığı: Algılanan ayrımcılık, yaşantısal kaçınma ve yaşam doyumu açısından
Mental health in immigrants: An examination in terms of perceived discrimination, experienced avoidance and life satisfaction
  1. Tez No: 963409
  2. Yazar: ASLIHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, göçmenlerde ruh sağlığının algılanan ayrımcılık, yaşantısal kaçınma ve yaşam doyumu açısından incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı desende 243 göçmen bireyle yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASÖ-21), Algılanan Bireysel Ayrımcılık Ölçeği (ABAÖ) Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği (ÇBYKÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ile elde edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda katılımcıların DASÖ-21 alt boyutlarından depresyon puan ortalaması 8,04±4,28, anksiyete puan ortalaması 8,00±4,21, stres toplam puan ortalaması 8,48±3,98 olarak belirlenmiştir. ABAÖ'nin toplam puan ortalaması 23,39±7,73, ÇBYK ölçeğinin toplam puan ortalaması 122,21±19,50 ve YDÖ puan ortalaması 13,37±4,22 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine mental health among immigrants in terms of perceived discrimination, experiential avoidance, and meaning in life. The study was conducted with 243 immigrant individuals using a descriptive design. Data were obtained with Personal Information Form, Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS-21), Perceived Individual Discrimination Scale (PIDS), Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire (MEAQ), Life Satisfaction Scale (LSS). As a result of the research, the participants' mean depression score from the DASS-21 sub-dimensions was determined as 8.04±4.28, the mean anxiety score as 8.00±4.21, and the mean stress total score as 8.48±3.98 The total mean score of the PIDS was 23.39±7.73, the total mean score of the MEAQ scale was 122.21±19.50, and the mean score of the LSS was 13.37±4.22.