Desfluran ve sevofluranın meme kanser hücrelerinin proliferasyonu ve migrasyonuna etkisinin araştırılması
Research on the effects of desflurane and sevoflurane on proliferation and migration of breast cancer cells
- Tez No: 963653
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÇORUH
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
PROLİFERASYONU VE MİGRASYONUNA ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Amaç: Bu çalışmada, n vtro koşullarda sevofluran ve desfluranın, farklı moleküler alt tplere sahp meme kanser hücre hatları üzerndek byolojk etklernn değerlendrlmes amaçlanmıştır. Özellkle bu k nhalasyon anestez ajanının, hücre prolferasyonu, kolon oluşturma, apoptoz ve mgrasyon gb kanser progresyonunu etkleyeblecek parametreler üzerndek etkler karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmada, üçlü negatf meme kanser hücre hattı (MDA-MB-231), östrojen reseptör poztf hücre hattı (MCF-7) ve normal meme eptel hücre hattı (MCF- 10A) kullanılmıştır. Hücreler 3 saat boyunca klnk konsantrasyonlara yakın sevofluran (%3,6) ve desfluran (%10,3) gazlarına maruz bırakılmış; ardından 24 saat boyunca nkübe edlerek MTS canlılık test, kolon formasyon analz, yara yleşme (mgrasyon) test, Annexn V apoptoz analz ve western blot le proten ekspresyonları değerlendrlmştr.
Özet (Çeviri)
RESEARCH ON THE EFFECTS OF DESFLURANE AND SEVOFLURANE ON PROLIFERATION AND MIGRATION OF BREAST CANCER CELLS ABSTRACT Am: Ths study amed to evaluate the bologcal effects of sevoflurane and desflurane on breast cancer cell lnes wth dfferent molecular subtypes by n vtro condtons. Specfcally, the effects of these two nhalaton anesthetc agents on parameters that may nfluence cancer progresson, such as cell prolferaton, colony formaton, apoptoss, and mgraton, were comparatvely nvestgated. Materal and Methods: Trple-negatve breast cancer cell lne (MDA-MB-231), estrogen receptor-postve cell lne (MCF-7), and normal breast epthelal cell lne (MCF- 10A) were used n ths study. Cells were exposed to clncal concentratons of sevoflurane (3.6%) and desflurane (10.3%) gases for 3 hours. Followng exposure, cells were ncubated for 24 hours, and MTS vablty test, colony formaton assay, wound healng (mgraton) test, Annexn V apoptoss analyss, and western blot for proten expressons were evaluated.