Alignment of Bosnia and Herzegovina's foreign policy with the EU common foreign and security policy
Bosna-Hersek'in dış politikasının AB ortak dış ve güvenlik politikasına uyumu
  1. Tez No: 963850
  2. Yazar: AJLA CVRLJO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL ÜNALP ÇEPEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, Bosna-Hersek'in dış politika uyumunun Avrupa Birliği (AB) Ortak Dış ve Güvenlik Politikası ile olan zorluklarını analiz etmektedir. Çalışma, Avrupalılaşma kavramından yola çıkmakta, iç siyasi ve kurumsal faktörlerin bu süreci nasıl şekillendirdiğini sosyal inşacılık perspektifinden incelemektedir. Çalışmanın temel araştırma sorusu, ülkenin dış politikasının AB dış politikasına uyum sürecindeki siyasi ve kurumsal engellerin neler olduğunu tespit etmek üzerine hazırlanmıştır. Hipotez ise, iç siyasi zorlukların, kurumsal bölünmüşlüğün ve koordinasyon eksikliğinin bu süreci geciktirdiğini ifade etmektedir. Dayton Barış Antlaşması ve ülkenin siyasi sisteminin analiz edilmesi sonucunda etnik bölünmeler ve karmaşık hükümet yapısının Bosna-Hersek'in devlet yapısını işlevsizleştirdiği ve AB reformlarının uygulanmasını zorlaştırdığı tespit edilmiştir. Avrupa Komisyonu tarafından Bosna Hersek için belirlenen ve karşılanması gereken on dört temel öncelik de dikkate alınmıştır. Araştırma sonucunda Bosna-Hersek'in AB dış politikasına uyumunun ve hatta Birliğe üyeliğinin kurumsal reformların ve koordinasyon mekanizmasının iyileştirilmesi neticesinde mümkün olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the challenges in Bosnia and Herzegovina's foreign policy alignment with the European Union (EU) Common Foreign and Security Policy. The research starts from the concept of Europeanization and investigates how domestic political and institutional factors impact this process from the perspective of social constructivism. The study's main research question is what are the domestic political and institutional challenges hindering Bosnia and Herzegovina's compliance with EU requirements in its foreign policy? The stated hypothesis indicates that a lack of institutional preparedness and coordination is hindering Bosnia and Herzegovina's compliance with EU requirements in its foreign policy. The analysis of the Dayton Peace Agreement and the political system in the country shows that ethnic divisions and the complex government structure have complicated the implementation of EU reforms, assigning an attribute of a dysfunctional state to Bosnia and Herzegovina. The fourteen key priorities for Bosnia and Herzegovina set by the European Commission that must be met are also considered. It is concluded that Bosnia and Herzegovina's alignment with the EU foreign policy and even its accession to the Union would be possible as a result of institutional reforms and improved coordination mechanisms.