Cryptococcus neoformans'ta lipid damlacıklarının ekinokandin direncine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of lipid droplets on echinocandin resistance in Cryptococcus neoformans
- Tez No: 963920
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kriptokoklar özellikle immünsüpresif bireylerde enfeksiyon etkeni olabilen çevresel fırsatçı mantar etkenidir. Son yıllarda immünsüpresif bireylerin artması ile birlikte bu enfeksiyonların görülme sıklığı da artmaktadır. Tedavisinde kullanılan ilaçların tam olarak enfeksiyonun ortadan kalkması için yeterli olmaması ve ilaç dirençlerinin artması yeni tedavi seçeneklerinin aranmasına yol açmıştır. En son geliştirilen antifungaller olan ekinokandinler mantar enfeksiyonlarında güvenli ve etkili ilaçlardır. Fakat bu ilaçlar kriptokoklara karşı etkisizdirler. Kriptokokların ekinokandinlere neden dirençli oldukları ile ilgili birçok çalışma yapılsa da tam olarak direnç mekanizmaları aydınlatılamamıştır. Kalsinörin mikroorganizmaların virülansı, büyümesi ve ilaçlara direnç geliştirmesinde önemli bir moleküldür. Kalsinörin inhibitörleri (KNİ) uzun yıllar antifungal etkinlikleri nedeniyle çeşitli mantar patojenlerinde araştırılmıştır. Literatürde kriptokoklar üzerinde KNİ'lerinin hücre içi lipit metabolizması ile birlikteliğini inceleyen az sayıda veri bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı; KNİ'lerin ve lipid damlacıklarının (LD) Cryptococcus neoformans kökenlerinde ekinokandin direncine etkisini araştırmaktır. Pamukkale üniversitesi mikrobiyoloji laboratuvarında daha önce genetik tanımlaması yapılmış ve stoklanmış 30 C. neoformans kökeni çalışmaya dahil edildi. Hem KNİ bulunan hem de KNİ bulunmayan ortamlarda çalkalamalı su banyosunda üretilen suşların MİK değerleri karşılaştırmalı olarak mikrodilüsyon yöntemi ile ölçülmüştür. ΔMİK değerleri kaydedildi. Eş zamanlı çalkalamalı su banyosunda üretilen suşlar akan hücre ölçer ile değerlendirildi. KNİ'lerinin hücre boyutu, hücre granüleritesi ve lipid damlacıkları üzerine etkileri akan hücre ölçer verileri ile değerlendirildi. 30 Cryptococcus neoformans suşunun Kaspofungin (KPF), Mikafungin (MKF), Anidulafungin (ANF) için MİK50 değerleri sırasıyla 4, 32, 16 MİK90 değerleri sırasıyla 8, 32, 32 bulundu. Takrolimus (TAK) varlığında 2 suşta KPF'e, 1 suşta ANF'e duyarlılık artışı saptandı. Siklosporin (SSP) varlığında 3 suşta KPF'e, 8 suşta ANF'e duyarlılık artışı saptandı. Voklosporin (VOK) varlığında 2 suşta KPF'e, 5 suşta MKF'e, 6 suşta ANF'e duyarlılık artışı saptandı. Askomisin (ASK) varlığında 6 suşta KPF'e, 4 suşta MKF'e, 11 suşta ANF'e duyarlılık artışı saptandı.
Özet (Çeviri)
Cryptococcus are environmental opportunistic fungal agents that can cause infections, especially in immunosuppressed individuals. In recent years, the incidence of these infections has increased in parallel with the rising number of immunosuppressed individuals. The fact that the drugs used in treatment are not fully effective in eradicating the infection and the rise in drug resistance has led to the search for new treatment options. The most recently developed antifungals, the echinocandins, are safe and effective drugs for fungal infections. However, these drugs are ineffective against cryptococci. Although many studies have been conducted on why cryptococci are resistant to echinocandins, the exact resistance mechanisms have not yet been fully elucidated. Calcineurin is an important molecule involved in the virulence, growth, and drug resistance development of microorganisms. Calcineurin inhibitors (CNIs) have been studied for years in various fungal pathogens due to their antifungal activity. However, there are limited data in the literature examining the relationship between CNIs and intracellular lipid metabolism in Cryptococcus. The aim of this study is to investigate the effect of CNIs and lipid droplets (LDs) on echinocandin resistance in Cryptococcus neoformans strains. A total of 30 genetically identified and previously stocked C. neoformans strains from Pamukkale University Microbiology Laboratory were included in the study. The MIC values of strains grown in shaking water baths in media with and without CNIs were measured comparatively using the microdilution method. ΔMIC values were recorded. Simultaneously grown strains were evaluated using flow cytometry. The effects of CNIs on cell size, cell granularity, and lipid droplets were assessed through flow cytometry data. The MIC50 values for the 30 Cryptococcus neoformans strains were found to be 4 for caspofungin (CAS), 32 for micafungin (MCF), and 16 for anidulafungin (ANF); the MIC90 values were 8, 32, and 32, respectively. In the presence of tacrolimus (TAC), increased susceptibility was observed in 2 strains to CAS and in 1 strain to ANF. In the presence of cyclosporine (CSP), increased susceptibility was detected in 3 strains to CAS and 8 strains to ANF. In the presence of voclosporin (VOC), susceptibility increased in 2 strains to CAS, 5 strains to MCF, and 6 strains to ANF. In the presence of ascomycin (ASC), susceptibility increased in 6 strains to CAS, 4 strains to MCF, and 11 strains to ANF.