Pamphylia Bölgesi'nde bulunmuş ticari amphoralar
Commercial amphorae found in the Pamphylia Region
  1. Tez No: 963983
  2. Yazar: DİLAYLA YAĞMUR ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM SEDEF ÇOKAY KEPÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Pamphylia Bölgesi'nde ele geçmiş ticari amphoralar bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, bölgedeki ticari amphora buluntularının tiplerini, üretim merkezlerini ve dönemlerini sistematik bir şekilde belirleyerek Pamphylia'nın ticari ilişkilerini aydınlatmaktır. Ayrıca çalışmada bölgeye özgü bir ticari amphora kataloğu oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, Pamphylia Bölgesi'nde bulunmuş ve yayınlanmış otuz dört farklı tip ticari amphora saptanmıştır. Bu amphoralar, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma İmparatorluk ve Geç Roma Dönemi olmak üzere kronolojik olarak sınıflandırılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, bölgedeki ticari amphora buluntularının bir araya getirilmesi sağlanmış ve bu materyallerin istatistiki olarak değerlendirilmesine katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, commercial amphorae unearthed in the Pamphylia Region were evaluated using a holistic approach. The primary aim of the research is to systematically identify the types, production centers, and periods of these commercial amphora finds, thereby shedding light on Pamphylia's commercial relations. Additionally, the study seeks to compile a catalog of commercial amphorae unique to the region. Within the scope of the study, thirty-four different types of commercial amphorae found and published in the Pamphylia Region were identified. These amphorae were chronologically classified under the Archaic, Classical, Hellenistic, Roman Imperial, and Late Roman periods. Based on the collected data, the commercial amphora finds in the region have been compiled, contributing to the statistical evaluation of these materials.