Taberî'de hidâyet ve dalâlet
Guidance and misguidance in Taberî
  1. Tez No: 963982
  2. Yazar: RACİ TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Allah-insan-âlem ilişkisine dair önemli kavramlardan hidâyet ve dalâlet, İslam düşüncesinde kelam sistemi içerisinde ele alınır. Bu iki kavram, kader problemi çerçevesinde değerlendirilir. Bu problemin önemli ve öncelikli hususlarından hidâyet ve dalâlette, Allah'ın irade ve kudretinin yanı sıra insanın irade ve kudreti bağlamı da bulunmaktadır. Allah'ın ilmi, iradesi ve kudreti bağlamı, lütuf ve adalet çerçevesinde; insanın irade ve kudreti ise sorumluluk bağlamında değerlendirilir. Bu çalışmada hidâyet ve dalâlet mefhumları, insanın yaşam serüveni boyunca yaptığı tercihlerin mahiyeti ve hidâyet-dalâlete olan etkileri bağlamı, Taberî'ye göre ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda çerçevesi oluşturulan araştırma bir giriş, üç bölüm ve sonuçtan müteşekkildir. Giriş kısmı, araştırmanın metodolojisi ve kısaca Taberî'nin ilmi kişiliğine dair bir bilgi sosyolojisinden ibarettir. Bundan sonra birinci bölümde, hidâyet ve dalâletin temelini teşkil eden kavramlar tahlil edilmektedir. Bu bağlamda, Allah'ın yarattığı ve sorumlu kıldığı insanın, yaradılış prototipi olarak fıtratın mahiyeti işlenmektedir. Devamında, insan fıtratının bu mahiyeti ile yaşamına başladığı âleme ilişkin Allah'ın koyduğu düzene işaret edilirken, hidâyet ve dalâlet bağlamı tespit edilmektedir. Söz konusu ilişkiler ağı, Taberî'nin görüşleri doğrultusunda işlenmektedir. İkinci bölümde ise hidâyet olgusunun kelam düşüncesi ve Taberî'ye göre anlam ve bağlamları ele alınmaktadır. Yine hidâyet olgusu; ilahî davet-çağrılar, insanın hidâyete ermede etkisi, sebepleri ve hidâyette ilahî lütuf olarak değerlendirilen tevfik, Taberî'nin bakış açısıyla işlenmektedir. Üçüncü bölümde de dalâlet olgusu, ilgili kavram ve durumlar ele alınmaktadır. Bu bağlamda dalâlet kavramı, hızlân ve organların mühürlenmesi hususları, kelam sistemi ve Taberî düşüncesinde söz konusu çerçeve içerisinde işlenmektedir. Son olarak, bu araştırmaların sonucunda tespit edilen durumlar ve ulaşılan sonuçlar değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
Guidance and misguidance, which are important concepts regarding the relationship between God, humans and the universe, are discussed within the theological system in Islamic thought. These two concepts are evaluated within the framework of the problem of fate. In guidance and misguidance, which are among the important and primary issues of this question, there is a context of the will and power of man as well as the will and power of Allah. While God's knowledge, will and power are evaluated in the context of grace and justice, man's will and power are evaluated in the context of responsibility. In this study, the concepts of guidance and misguidance, the nature of the choices a person makes throughout his life journey and their effects on guidance and misguidance are tried to be revealed according to Tabari. In this context, which created the research framework consists of an introduction, three chapters and a conclusion. The introduction part consists of the methodology of the research and a brief sociology of knowledge about Tabarî's scientific personality. After this, in the first part, the concepts that form the basis of guidance and misguidance are analyzed. In this context, the nature of human nature, which God created and made responsible for, is discussed as the prototype of creation. In the continuation, the context of guidance and misguidance is determined, while pointing out the order placed by Allah regarding the universe in which human nature begins its life with this nature. The context of these relationships is discussed in line with Tabari's views. In the second part, the meaning and contexts of the phenomenon of guidance are discussed according to the thought of theology and Tabari. Again, the phenomenon of guidance; divine invitation-calls, the effect of man on reaching guidance, the reasons and tevfik, which is evaluated as the divine grace in guidance, are discussed from the perspective of Tabari. In the third chapter, the phenomenon of misguidance, related concepts and situations are discussed. In this context, the concept of misguidance, the issue of khızlân and the sealing of organs are discussed within the framework of the theological system and Tabari's thought. Finally, as a result of these researches, the situations identified and the results reached regarding guidance and misguidance according to Tabari are evaluated.