Özel öğrenme güçlüğü tanısı almış öğrencilerin ev ödevlerini tamamlamada yaşadıkları zorlukların incelenmesi
An investigation into the difficulties experienced by students diagnosed with specific learning disabilities in completing homework
  1. Tez No: 963997
  2. Yazar: HANDAN SAYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ACAR YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Özel Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) tanısı almış öğrencilerin ev ödevlerini tamamlamada nasıl zorluklar yaşadıklarını incelemeyi amaçlayan bu araştırma, açıklayıcı durum araştırması desenindedir. Araştırmanın katılımcılarını, ÖÖG tanısı olan 3. ve 4. sınıf seviyesindeki beş öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; görüşmeler sırasındaki ses kayıtları, öğrenci defterleri, araştırmacı notları, öğretmen ve velilerle yapılan yapılandırılmamış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler, tematik analiz, betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bu araştırma, ÖÖG'li öğrencilerin ev ödevi süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları incelemekte ve bu süreci etkileyen faktörleri ortaya koymaktadır. Öğrencilerin öğrenme süreçlerinde öğretmen ve aile desteği kritik bir rol oynamaktadır. ÖÖG nedeniyle öğrenciler, okuma-anlama güçlükleri, dikkat dağınıklığı ve yazım hataları gibi sorunlar yaşamakta; bu durum da ev ödevi yapma motivasyonlarını olumsuz etkilemektedir. Araştırmada elde edilen bulgular, öğretmenlerin ÖÖG konusundaki bilgi eksikliklerinin öğrenciler için uygun ödevler hazırlamada yetersizliğe yol açtığını göstermektedir. Çoğu zaman öğretmenler, bireysel ihtiyaçları gözetmeden hazır materyaller kullanmaktadır. Bu durum, öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik özel desteklerin sunulamamasına neden olmaktadır. Öte yandan ailelerin de çocuklarının eğitimine yeterli düzeyde destek veremedikleri görülmektedir. Bu durum genellikle ailelerin sosyo-ekonomik düzeyleri ve eğitim seviyeleriyle ilişkilendirilmektedir. Araştırmaya göre, öğrencilerin ev ödevi yapma sorumluluklarında aksaklıklar yaşanmakta; ailelerin ilgisizliği ve zaman zaman umutsuzluk içinde olmaları süreci daha da olumsuz etkilemektedir. Çalışmada, öğretmenler ile aileler arasında iş birliğinin geliştirilmesinin faydalı olabileceği belirtilmektedir. Ayrıca öğretmenlerin bireyselleştirilmiş öğretim yöntemlerini daha etkin bir şekilde kullanmaları ve ailelerin bu konuda bilgilendirilmesinin önemli olduğu vurgulanmaktadır. Bu tür destek mekanizmalarının gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi, öğrencilerin motivasyonu ve akademik başarıları üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.
Özet (Çeviri)
This research, designed as an explanatory case study, aims to examine the challenges experienced by students diagnosed with Specific Learning Disabilities (SLD) in completing their homework assignments. The participants of the study consist of five third- and fourth-grade students identified with SLD. The data were collected through audio recordings of interviews, student notebooks, researcher notes, and unstructured interviews conducted with teachers and parents. The collected data were analyzed using thematic analysis, descriptive analysis, and content analysis. The study explores the difficulties encountered by students with SLD in the homework process and reveals the factors that influence this process. Teacher and family support play a critical role in students' learning processes. Due to their learning difficulties, students face issues such as reading comprehension problems, attention deficits, and spelling errors, which negatively affect their motivation to complete homework. Teachers' lack of knowledge regarding SLD results in the assignment of inappropriate homework; in many cases, ready-made materials are used instead. Families are often unable to provide adequate support for their children's education, a situation associated with their socioeconomic and educational backgrounds. Students experience problems with assuming responsibility for their homework, and the indifference and hopelessness of parents further negatively impact the process. The study emphasizes the need for stronger collaboration between teachers and families. It highlights the importance of teachers adopting more applicable and effective individualized instructional methods and the necessity of raising awareness among families on these issues. Improving and restructuring these support mechanisms in a more functional manner will play a significant role in increasing students' motivation and academic success.