Uluslararası bir marka kişiliği ve lüks tüketim algısı üzerine bir çalışma
A study on the perception of an international brand personality and luxury consumption
- Tez No: 964048
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde tüketici davranışlarını anlamak ve markaların tüketicilerle olan etkileşimini güçlendirmek, pazarlama stratejilerinin temel hedeflerinden biri haline gelmiştir. Bu bağlamda, tüketicilerin lüks tüketim algısı ile marka kişiliği boyutları arasındaki ilişki, markaların tüketici tutumlarını anlaması açısından önemli bir konu olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, tüketicilerin lüks tüketim algılarının marka kişiliği boyutlarıyla nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu incelemeyi ve demografik değişkenlerin bu algılar üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi, Türkiye genelinde 740 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılar, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve aylık gelir gibi demografik değişkenler açısından çeşitlilik göstermektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak lüks tüketim algısı ölçeği ile marka kişiliği ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, bağımsız gruplar için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) gibi istatistiksel yöntemler uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, lüks tüketim algısı ile marka kişiliğinin yeterlilik, heyecan, samimiyet ve sağlamlık boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından kadınların lüks tüketim algısının erkeklerden daha yüksek olduğu, ayrıca marka kişiliği boyutlarının çoğunda kadınların daha yüksek puan aldığı belirlenmiştir. Medeni durum değişkenine göre, bekâr bireylerin lüks tüketim algılarının evli bireylere kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür. Yaş değişkenine bağlı olarak, 18-25 yaş grubundaki katılımcıların lüks tüketim algılarının ve marka kişiliği değerlendirmelerinin diğer yaş gruplarına kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Eğitim düzeyi açısından, ortaokul mezunlarının lüks tüketim algılarının diğer eğitim seviyelerine kıyasla daha düşük olduğu belirlenmiştir. Aylık gelir değişkeni açısından ise lüks tüketim algısı ve marka kişiliği boyutları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Araştırma sonuçları, tüketicilerin lüks tüketim algılarının marka kişiliği boyutlarıyla güçlü bir ilişki içinde olduğunu ve bu algıların cinsiyet, medeni durum, yaş ve eğitim düzeyi gibi demografik faktörlerden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, markaların hedef kitlelerine yönelik pazarlama stratejilerini oluştururken demografik değişkenleri dikkate alması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Understanding consumer behavior and strengthening the interaction between brands and consumers have become fundamental objectives of marketing strategies today. In this context, the relationship between consumers' perception of luxury consumption and brand personality dimensions is a significant topic for brands seeking to understand consumer attitudes. This study aims to examine how consumers' perceptions of luxury consumption are related to brand personality dimensions and to analyze the impact of demographic variables on these perceptions. The study sample consists of 740 participants from across Turkey, varying in demographic characteristics such as gender, age, marital status, education level, and monthly income. The data were collected using the luxury consumption perception scale and the brand personality scale. The data were analyzed using the SPSS software, employing statistical methods such as descriptive statistics, correlation analysis, independent samples t-test, and one-way variance analysis (ANOVA). The findings indicate a significant positive relationship between luxury consumption perception and the brand personality dimensions of competence, excitement, sincerity, and ruggedness. Regarding gender, women were found to have a higher perception of luxury consumption than men and scored higher in most brand personality dimensions. In terms of marital status, single participants exhibited a higher perception of luxury consumption compared to married individuals. Age-related differences revealed that participants aged 18-25 had higher luxury consumption perceptions and brand personality evaluations than older age groups. Concerning education level, middle school graduates demonstrated a lower perception of luxury consumption than those with higher education levels. However, no significant difference was found between monthly income levels and luxury consumption perception or brand personality dimensions. The study results suggest that consumers' luxury consumption perceptions are strongly related to brand personality dimensions and are influenced by demographic factors such as gender, marital status, age, and education level. These findings highlight the necessity for brands to consider demographic variables when developing their marketing strategies.