Demokratik seçim süreçlerinde yeni siyasal kamusal alanın dezenformasyon sorunu: Sentetik medya ve deepfake
The disinformation problem of the new political public sphere in democratic election processes: Synthetic media and deepfake
- Tez No: 964170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN ŞAFAK DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışması, 2024 yılında küresel bağlamda gerçekleştirilen demokratik seçim süreçlerinde yer alan Deepfake içeriklerin genel çerçevesini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu bağlamda araştırma, 2024 yılında gerçekleştirilen seçim süreçlerinde hangi ülkelerin Deepfake içeriklerine maruz kaldığının tespiti üzerine yürütülmüştür. Ayrıca 2024 yılında gerçekleştirilen Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri, İngiltere genel seçimleri, Avrupa Birliği Avrupa Parlamentosu seçimleri ve Türkiye yerel seçimleri süreçlerinde yer alan Deepfake içeriklerinin analizi ortaya konmuştur. Bu bağlamda adı geçen seçim süreçlerinde yeni siyasal kamusal alanda doğrulama platformlarında yer alan Deepfake içeriklerinin türü ve yapısı açığa kavuşturulmuştur. Yapay zekâ teknolojisinin yeni medyada kullanımı ile demokratik süreçlerde yaşanan erozyona ışık tutmak üzere hazırlanan bu çalışma, kamusal alanın dönüşümü temelinde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the general framework of Deepfakes in the democratic election processes that took place in the global context in 2024. In this context, the research was conducted to determine which countries were exposed to Deepfakes in the election processes held in 2024. In addition, the analysis of Deepfake content in the United States presidential elections, UK general elections, European Union European Parliament elections and Turkey local elections held in 2024 was revealed. In this context, the type and structure of Deepfake content in the new political public sphere in the aforementioned election processes were revealed. This study, which is prepared to shed light on the erosion of democratic processes with the use of artificial intelligence technology in new media, is based on the transformation of the public sphere.