Gelişim riskleri açısından ürün sorumluluğu
Product liability for development risks
  1. Tez No: 964180
  2. Yazar: ABDÜSSAMET USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 816
Özet
Gelişim riski, bir ürünün piyasaya sürüldüğü esnada ayıplı olduğunun bilim ve tekniğin düzeyi itibariyle objektif olarak tespit edilememesi durumudur. Bu halde esasen ürün ayıplıdır ancak ürünün piyasaya sürüldüğü esnadaki bilim ve tekniğin düzeyi itibariyle bu durum fark edilebilir nitelikte değildir. Gelişim riski, klasik ayıp kategorileri arasında yer alan tasarım ve talimat ayıpları ile ilişkili olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu tür risklerden üreticinin sorumlu tutulmasının gerekip gerekmediği hususu süregelen bir tartışmadır. Bu çalışmanın konusu, gelişim riskleri açısından ürün sorumluluğudur. Çalışmada Alman, İsviçre ve Türk hukukundaki meseleye ilişkin düzenlemeler mukayeseli olarak ele alınmaktadır. Bu kapsamda birinci bölümde ürün sorumluluğunun tarihsel gelişimine ilişkin bilgilere yer verilmektedir. İkinci bölümde ürün sorumluluğu bakımından önem arz eden ürün, üretici, ayıp ve ürünün piyasaya sürüldüğü zaman kavramları açıklanmaya çalışılmaktadır. Üçüncü bölümde gelişim riski kavramından ne anlaşılması gerektiği, bu kavramın benzer kavramlardan farklılıkları ve gelişim risklerine ilişkin örnek olay grupları incelenmektedir. Ardından gelişim riskleri bakımından ürün sorumluluğu meselesi mukayeseli olarak değerlendirilmektedir. Son bölümde ise öncelikle sorumluluktan kurtuluş sebebi olarak gelişim riskleri meselesine yer verilmektedir. Akabinde kendi kendine öğrenme yeteneğine sahip yapay zekâ sistemlerinin öğrenme sürecindeki verdiği hatalı kararların gelişim riski olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceği ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Son olarak, hukuki ekonomik bakış açısı perspektifinden, gelişim risklerinden sorumluluk meselesi üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Development risk is the situation where a product is defective at the time it is put on the market, but this defect cannot be objectively identified based on the current state of science and technology. In this case, the product is essentially defective, but given the state of science and technology at the time the product was placed on the market, this defect is not detectable. Development risk may arise in connection with design and instruction defects, which are among the classic defect categories. Whether or not the manufacturer should be held liable for such risks is a matter of ongoing debate. The subject of this study is product liability in terms of development risks. The study comparatively examines the regulations concerning the issue in German, Swiss, and Turkish law. In this context, the first section provides information on the historical development of product liability. The second section attempts to explain the concepts of product, manufacturer, defect, and time of placing the product on the market, which are important in terms of product liability. The third section examines what is meant by the concept of development risk, how it differs from similar concepts, and groups of case studies related to development risks. Subsequently, product liability issues are evaluated comparatively in terms of development risks. The final section focuses primarily on the issue of development risks as a reason for exemption from responsibility. Subsequently, it is attempted to determine whether the erroneous decisions made by artificial intelligence systems with self-learning capabilities during the learning process can be classified as a risk of development. Finally, from a legal and economic perspective, the issue of responsibility for development risks is addressed.