Türkçe eğitiminde biçimlendirici değerlendirmenin yazma becerisine etkisi
The effect of formative assessment on writing skills in Turkish education
- Tez No: 964186
- Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Biçimlendirici değerlendirme, öğrenim sürecinde öğrencilerdeki güçlü ve zayıf yönlerin tespit edilip bu yönlerin geliştirilmesi veya desteklenmesi için etkili geri bildirimlerin sunulmasını içeren bir değerlendirme türüdür. Yapılan birçok araştırmada biçimlendirici değerlendirme yaklaşımıyla yapılan öğretimin farklı beceri alanlarını geliştirdiği, öğrenmede teşvik edici olduğu görülmektedir. Öğretim sürecinde öğrencideki gelişmeyi somut olarak ortaya koyan biçimlendirici değerlendirmenin öneminden hareketle yapılan çalışmada biçimlendirici değerlendirme yaklaşımının yazma becerisini hangi ölçüde geliştirdiği ve bu sürece yönelik öğrenci görüşlerinin ne olduğu araştırılmıştır. Karma yöntem araştırmasıyla gerçekleştirilen araştırmanın nicel boyutunu yarı deneysel araştırmalardan zaman serisi deseni, nitel boyutunu ise durum çalışması oluşturmaktadır. Çalışma grubunda bir devlet okulunda öğrenim gören 17 kız, 12 erkek olmak üzere 29 öğrenci yer almıştır. Araştırmada ön test ve son test verilerinin toplanması 12 hafta (haftada 1 ders saati), yapılan uygulama 26 hafta (haftada 1 ders saati) sürmüştür. Yapılan araştırmanın nicel boyutunda öğrencilerin öykü ve deneme yazıları araştırmacı tarafından hazırlanan analitik dereceli puanlama anahtarlarıyla değerlendirilmiştir. Tekrarlı ölçümler için tek yönlü ANOVA testi ile karşılaştırılan sonuçlara göre hem öykü hem de deneme yazılarında öğrencilerin başarılarının arttığı ortaya çıkmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda öğrencilerle biçimlendirici değerlendirme süreciyle ilgili görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeden elde edilen sonuçlarına göre öğrenciler geri bildirim almayı çeşitli açılardan önemli görmekte, yazılarının çeşitli gerekçelerle öğretmen tarafından değerlendirilmesini istemekte, övgü geri bildirimine genel olarak olumlu bakmaktadır. Öğrenciler biçimlendirici değerlendirme sürecinde kullanılmış olan öğretim materyallerinin büyük ölçüde yararlı olduğunu belirtmektedir. Biçimlendirici değerlendirme sürecinin sonunda öğrenciler yazma becerilerinin çeşitli yönlerden geliştiğini düşünmektedir. Yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan hareketle biçimlendirici değerlendirmenin yazma eğitiminde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Formative assessment is a type of assessment that involves identifying students' strengths and weaknesses in the learning process and providing effective feedback to improve or support these aspects. In many studies, it is seen that teaching with a formative assessment approach improves different skill areas and encourages learning. Based on the importance of formative assessment, which concretely reveals the development of students in the teaching process, this study investigated to what extent the formative assessment approach improves writing skills and what the students' views on this process are. The quantitative dimension of the study, which was conducted with mixed-method research, was based on a time series design from quasi-experimental research, and the qualitative dimension was based on a case study. The study group consisted of 29 students (17 girls and 12 boys) from a public school. The collection of pre-test and post-test data lasted 12 weeks (1 class hour per week), and the implementation lasted 26 weeks (1 class hour per week). In the quantitative dimension of the study, students' stories and essays were evaluated with analytical rubrics prepared by the researcher. According to the results compared with the one-way ANOVA test for repeated measures, it was revealed that students' achievement increased in both story and essay writing. In the qualitative dimension of the study, students were interviewed about the formative assessment process. According to the results obtained from these interviews, students considered receiving feedback important from various perspectives, wanted their writings to be evaluated by the teacher for various reasons, and generally viewed praise feedback positively. Students indicated that the teaching materials used in the formative assessment process were largely useful. At the end of the formative assessment process, students think that their writing skills have improved in various aspects. Based on the results of this study, it is recommended that formative assessment be used in writing education.