Otitis externalı köpeklerden izole edilen Malassezia Pachydermatis'in antimikotik profillerinin belirlenmesi
Determination of the antimycotic profiles of Malassezia pachydermatis isolated from dogs with Otitis eksterna
  1. Tez No: 964239
  2. Yazar: FERHAT URLUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL METİNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, otitis eksterna tanısı almış köpeklerden izole edilen maya suşlarının çeşitli antifungal ajanlara karşı in vitro duyarlılıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Klinik olarak otitis eksterna tanısı konulan 80 köpeğin dış kulaklarından alınan örnekler kültüre edilmiştir. Bu suşlara yönelik antifungal duyarlılık testleri, EUCAST standartlarına dayalı olarak modifiye edilmiş broth mikrodilüsyon yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Testlerde on farklı antifungal ajan kullanılmıştır: Amfoterisin B, Flukonazol, Flusitozin, Griseofulvin, İtrakonazol, Ketokonazol, Mikonazol, Nistatin, Terbinafin ve Vorikonazol. Her antifungal için minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri belirlenmiştir. Ayrıca, izolatların biyofilm oluşturma kapasiteleri tüp adherens testi ve mikroplaka yöntemiyle değerlendirilmiştir. Kültür sonucu toplam 50 maya suşu izole edilmiştir. İdentifikasyon sonucunda tüm izolatların Malassezia pachydermatis olduğu saptanmıştır. MİK testlerine göre, flusitozin ve griseofulvin dışındaki tüm antifungal ajanlara karşı yüksek düzeyde duyarlılık gözlenmiştir. Biyofilm değerlendirmesinde ise hiçbir izolatın biyofilm oluşturmadığı belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, maya kaynaklı otitis eksterna vakalarının tedavisinde uygun antifungal seçimi için duyarlılık testlerinin önemli bir rehber olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the in vitro susceptibility profiles of yeast isolates obtained from dogs diagnosed with otitis externa against various antifungal agents. Ear swab samples were collected from 80 dogs clinically diagnosed with otitis externa and cultured. Antifungal susceptibility testing was performed using a modified broth microdilution method based on EUCAST standards. Ten antifungal agents were tested: Amphotericin B, Fluconazole, Flucytosine, Griseofulvin, Itraconazole, Ketoconazole, Miconazole, Nystatin, Terbinafine, and Voriconazole. Minimum inhibitory concentration (MIC) values were determined for each antifungal agent. Additionally, the biofilm-forming abilities of the isolates were assessed using the tube adherence test and the microtiter plate method. As a result, 50 yeast isolates were obtained. Identification revealed that all isolates belonged to Malassezia pachydermatis. According to the MIC results, all isolates showed high susceptibility to the tested antifungal agents except for flucytosine and griseofulvin. In the biofilm assays, none of the isolates demonstrated biofilm formation. Based on these findings, it was concluded that antifungal susceptibility testing could be an important criterion in guiding effective treatment protocols for yeast-associated otitis externa cases.