Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının göçmenlere yönelik tutumlarının incelenmesi
Analysis of social studies teacher candidates' attitudes towards immigrants
  1. Tez No: 964283
  2. Yazar: KÜBRANUR YÜCETAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yapılan araştırmanın amacı“Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının göçmenlere yönelik tutumlarını”belirlemektir. Bu amaç çerçevesinde araştırmanın problem cümlesi,“Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının göçmenlere yönelik tutumları hangi düzeydedir?”şeklinde belirlenmiştir. Belirtilen amaçlar doğrultusunda araştırmada nicel araştırma desenlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Tarama modelini kesitsel ve boylamsal olarak iki farklı şekilde yürütmek mümkündür (Creswell, 2012). Bu araştırmada belli bir zaman kesitinde (2024-2025 akademik yılı) o anki durumu ortaya koymak amaçlandığı için kesitsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 akademik yılında İnönü Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçüimam Üniversitesi ve Elâzığ Fırat Üniversitesi Sosyal Bilgiler öğretmenliği programında öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise evrende yer alan Üniversitelerin Sosyal Bilgiler öğretmenliği programında öğrenim gören öğretmen adayları arasından“Oransız tabakalı örnekleme”yöntemi ile belirlenen 343 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için iki farklı veri toplama aracından yararlanılmıştır. Bunlar; araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve Çalışkan Sarı ve Yalçınkaya Alkar tarafından (2018) geliştirilen“Göçmenlere Yönelik Tutum Ölçeği”dir. Araştırmada, veri toplama aracı ile elde edilen veriler uygun analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının göçmenlere yönelik genel tutumlarının kararsızlık düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Bu durum öğretmen adaylarının göçmenlere karşı net bir olumlu ya da olumsuz görüş geliştirmediklerini, daha çok tarafsız veya temkinli bir yaklaşım sergilediklerini göstermektedir. Katılımcılar, göçmenleri toplumsal yapının bir parçası olarak değerlendirme konusunda çekimser bir tutum içerisindedir. Alt boyutlara yönelik değerlendirmelerde ise tutumların konuya göre farklılık gösterdiği anlaşılmaktadır. Suç ilişkilerine yönelik tutumlar bakımından öğretmen adayları, göçmenlerle suç arasında doğrudan bir ilişki kurmaktan kaçınmakta ancak bu konuda tam anlamıyla olumlu bir yaklaşım da sergilememektedir. Bu tutum, göçmenlerin güvenlikle ilişkilendirilmesinde toplumda hâkim olan bazı önyargıların öğretmen adaylarında da sınırlı düzeyde etkili olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the attitudes of pre-service Social Studies teachers towards migrants. In line with this purpose, the research question was formulated as:“What is the level of pre-service Social Studies teachers' attitudes towards migrants?”To address this question, the study employed a quantitative research design, specifically the survey model. As noted by Creswell (2012), survey models can be conducted in either cross-sectional or longitudinal formats. Given that the aim of this research was to identify the current situation at a particular point in time (the 2024–2025 academic year), a cross-sectional survey model was adopted. The universe of the research consists of teacher candidates studying in the Social Studies teaching program of İnönü University, Adıyaman University, Erzurum Atatürk University, Erzincan Binali Yıldırım University, Kahraman Maraş Sütçüimam University and Elâzığ Fırat University in the 2024-2025 academic year. The research sample consists of 343 teacher candidates who were selected using the“Disproportionate stratified sampling”method among the teacher candidates studying in the Social Studies teaching program of the universities in the universe. Two different data collection tools were used in the study: a Personal Information Form developed by the researcher and the Attitude Scale Towards Migrants developed by Çalışkan Sarı and Yalçınkaya Alkar (2018). The data obtained through the data collection tool in the study were analyzed using the appropriate analysis program. The findings of the study revealed that the overall attitudes of pre-service Social Studies teachers towards migrants were at an indecisive level. This suggests that the participants did not develop a clear positive or negative stance toward migrants and tended to adopt a neutral or cautious approach. Moreover, they exhibited a hesitant attitude when it came to perceiving migrants as part of the social structure. Analysis of the sub-dimensions showed that attitudes varied depending on the specific aspect of the issue. In terms of attitudes related to crime, pre-service teachers generally avoided establishing a direct link between migrants and criminal activity. However, they also did not demonstrate an entirely positive stance on this issue. This ambivalence may suggest that certain prevailing societal prejudices associating migrants with security concerns might still have a limited influence on the perspectives of pre-service teachers.