Development of stimuli-responsive polymeric vehicles for siRNA delivery
SiRNA taşınımı için uyarı-duyarlı polimerlerin geliştirilmesi
- Tez No: 964339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜNDÜS ERBAŞ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Biotechnology, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kontrollü ilaç dağıtım teknolojisi, kimyagerlerin ve kimya mühendislerinin katkılarıyla hızla gelişen bir alandır ve gelişmiş etkinlik, azaltılmış toksisite ve iyileştirilmiş hasta uyumu ve rahatlığı gibi geleneksel dozaj formlarına göre önemli avantajlar sunar. Bu dağıtım sistemleri genellikle sentetik polimerleri ilaç taşıyıcıları olarak kullanır ve daha önce erişilemeyen tedavileri mümkün kılar. Bu dağıtım sistemi ile siRNA belirli hücrelere iletilebilir. Hedef genleri spesifik olarak susturma yeteneği ile RNA paraziti, çeşitli hastalıkların tedavisi için büyük potansiyel gösterir. RNA girişiminin birçok zorluğu vardır. Bir problem, küçük müdahale eden RNA (siRNA) gibi genetik materyali hedeflenen dokulara ve hücrelere verimli ve seçici bir şekilde ulaştırmaktır. Bu projede işlevselleştirilmiş polimerler kullanılarak verimli siRNA iletimi elde edilmeye çalışılacaktır.Polimer, negatif yüklü sirna'ya bağlanmak için katyonik yüke sahip olmalıdır. Poli (4-vinil piridin) (P4VP), pka'sı 5.6 olan zayıf bir polibazdır ve ph'daki değişikliklerle kimyasal ve morfolojik değişikliklere uğrar. P4VP, pH 5.6'da protonsuz halde hidrofobiktir. P4VP, gen dağıtımında, bölgeye özgü ilaç dağıtımında, biyosensörlerde, antibakteriyel ajanlarda ve hassas kolloid ve yüzey sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu projede, bu polimer işlevselleştirilebildiği için seçilmiştir. Proje sırasında poli-4-vinilpiridin, nitro benzil ünitesi ile işlevselleştirilir. Böylece negatif yüklü sirna'nın bağlanmasını sağlayan pozitif yüklü bir polimer oluşur. Ek olarak, nitrobenzil birimleri, nitroredüktaz (NTR) enzimlerinin varlığı ile bölünebilir. Bu bölünme ile siRNA serbest bırakılabilir. Kanserli hücreler normal hücrelere göre daha endojen ntr'ye sahiptir. Böylece bu ajan, spesifik geni susturmak için kanserli hücrede daha aktif olabilir.
Özet (Çeviri)
Controlled drug delivery technology is a rapidly evolving field driven by contributions from chemists and chemical engineers, offering significant advantages over traditional dosage forms, such as enhanced efficacy, reduced toxicity, and improved patient compliance and convenience. These delivery systems commonly utilize synthetic polymers as drug carriers, enabling treatments that were previously inaccessible. With this delivery system, siRNA can be delivered to specific cells. With its ability to specifically silence target genes, RNA interference shows great potential for treating a variety of diseases. There are many challenges to RNA interference. One problem is to efficiently and selectively deliver genetic material such as small interfering RNA (siRNA) to targeted tissues and cells. In this project, it will be tried to obtain efficient siRNA delivery using functionalized polymers.Polymer should have cationic charge to bind to negatively charged siRNA. Poly(4-vinyl pyridine) (P4VP) is a weak polybase with a pKa of 5.6 and undergoes chemical and morphological changes with changes in pH. P4VP is hydrophilic in the protonated state at pH < 5.6 and hydrophobic in the deprotonated state at pH > 5.6. P4VP is widely used in gene delivery, site-specific drug delivery, biosensors, antibacterial agents, and sensitive colloid and surface systems. In this project, this polymer is chosen because it can be functionalized. During the project poly-4-vinylpyridine is functionalized with the nitro benzyl unit. Thus a positively charged polymer is formed which enables the binding of negatively charged siRNA. In addition, nitrobenzyl units can be cleaved with the presence of nitroreductase (NTR) enzymes. With this cleavage siRNA can be released. Cancerous cells have more endogenous NTR than normal cells. Thus, this agent can be more active in the cancerous cell to silence the specific gene.