Hemşirelik öğrencilerinin sosyal duygusal öğrenme, akademik erteleme ve kendinden memnun olma düzeyleri
Social emotional learning, academic procrastination and self satisfaction levels of nursing students
  1. Tez No: 964373
  2. Yazar: AYŞE GÜL BÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN UZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinde sosyal duygusal öğrenme, akademik erteleme ve kendinden memnun olma düzeylerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı-ilişki arayıcı desende yürütülen bu çalışmanın evreni Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümünde yürütülen toplam 972 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma 16 Ekim 2024 – 5 Ocak 2025 tarihleri arasında 663 öğrenci ile tamamlanmıştır. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Sosyal ve Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği Genç Formu (SDÖÖ-GF), Akademik Erteleme Ölçeği Kısa Formu (AEÖ-KF) ve Kendinden Memnun Olma Ölçeği (KMOÖ) ile yüz yüze olarak toplanmıştır. Araştırmada etik kurul onayı, kurum izni ve katılımcılardan yazılı onam alınmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 20.42±1.96 iken, %49.8'inin genel ağırlıklı not ortalaması 2.50 ile 2.99 arasındadır. Öğrencilerin SDÖÖ-GF, AEÖ-KF ve KMOÖ puan ortalamaları sırasıyla; 76.49 ± 9.17, 13.46 ± 5.09, 86.13 ± 17.90 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine nursing students' social-emotional learning, academic procrastination, and self-satisfaction levels. The population of this descriptive correlational study consisted of a total of 972 students enrolled in the Nursing Department of the Faculty of Health Sciences at Erciyes University. The research was completed with 663 students between October 16, 2024, and January 5, 2025. Data were collected face-to-face using the Introductory Information Form, Social and Emotional Learning Skills Scale for Youth Form (SELS-YF), Academic Procrastination Scale Short Form (APS-SF), and Self Satisfaction Scale (3S). In the research, ethics committee approval and corporate permissionare obtained and written informed voluntary consent formis obtained from participants. The mean age score of the students in the research was 20.42 ± 1.96, and 49.8% of them had a overall weighted grade point average between 2.50 and 2.99. The mean SELS-YF, APS-SF, and 3S scores of the students were 76.49 ± 9.17, 13.46 ± 5.09, and 86.13 ± 17.90, respectively.