Sınır değer problemleri
Boundary value problems
- Tez No: 96441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Verilen bir Başlangıç Değer Problemi ya da Sınır Değer Problemli diferansiyel denklem; özel türlerin birinde değilse çözüm bulmak oldukça zor, genellikle olanaksızdır. Bu gibi durumlarda yaklaşık çözüm bulma yöntemleri kullanılır. Bazı durumlarda ise problemin kesin çözümü bilinmesine karşın, yaklaşık bir çözüm bulmak kesin çözümün belirli noktalardaki değerini bumaktan daha kolaydır. Bu çalışmada adi diferansiyel denklemlerde Başlangıç Değer Problemleri ve Sınır Değer Problemlerinin fizik konusu olan ısı ve dalga denklemleri ile ilgili kısmı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY If a given initial value or boundary value problem in ordinary differential equation does not belong to any special classes, it is very difficult or sometimes impossible to get it's proper solution. In position like this we use the approximate solutions. In other cases although the exact solution is known, to find the approximate solution is easier then to find the exact solution on certain points. In this study we have studied initial value problem and boundary value problem about the heat and the wave equations which are the subjects of physics in ordinary differential equations.