Koroner anjiografi öncesi yapılan progresif gevşeme egzersizinin anksiyete, konfor, ağrı ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of progressive relaxation exercise performed before coronary angiography on anxiety, comfort, pain and physiological parameters
  1. Tez No: 964426
  2. Yazar: ŞENNUR ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma koroner anjiografi (KAG) yapılan hastalarda progresif gevşeme egzersizinin (PGE) anksiyete, konfor, ağrı ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma dahil edilme ölçütlerine uyan 37 müdahale ve 37 kontrol grubu olmak üzere toplam 74 birey ile tamamlanmıştır. Çalışma için etik onay, kurum izni ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Tanıtıcı Özellikler Anket Formu, Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri, Perianestezi Konfor Ölçeği, Visual Analog Skala, Yaşam Bulgusu Takip Formu ve Komplikasyon Takip Formu kullanılmıştır. Müdahale grubunda yer alan bireylere kliniğin standart uygulamalarına ek olarak KAG işlemine girmeden önce araştırmacı eşliğinde 30 dk boyunca PGE egzersizi yaptırılmıştır. Kontrol grubuna kliniğin standart uygulaması yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 25 (IBM Corp, Armonk, NY, ABD) programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu histogram, Q-Q grafikleri ve Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Kategorik değişkenlerin analizinde Ki-kare, ölçek skorlarının değişkenlere göre dağılımını incelemek amacıyla ise Bağımlı-Bağımsız Örneklem t Testi, Mann Whitney U testi ve Friedman analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to investigate the effects of progressive relaxation exercise (PRE) on anxiety, comfort, pain, and physiological parameters in patients undergoing coronary angiography (CAG). The study was completed with a total of 74 individuals, including 37 in the intervention group and 37 in the control group, who met the inclusion criteria. Ethical approval, institutional permission and written informed consent from individuals were obtained for the study. Descriptive Characteristics Questionnaire, State and Trait Anxiety Inventory, Perianesthesia Comfort Questionnaire, Visual Analog Scale (VAS), Vital Signs Follow-up Form and Complications Follow-up Form were used to collect the data. In addition to the standard practices of the clinic, individuals in the intervention group were given a 30-minute PGE exercise under the supervision of the researcher before undergoing the CAG procedure. The standard practice of the clinic was applied to the control group. The data obtained from the study were analyzed with IBM SPSS Statistics 25 (IBM Corp, Armonk, NY, USA). The conformity of the data to normal distribution was evaluated with histograms, Q-Q graphs and Shapiro-Wilk test. Chi-square was used to analyze categorical variables, and Dependent-Independent Sample t Test, Mann Whitney U test and Friedman analysis were used to examine the distribution of scale scores according to variables.