What is the qualitative evidence of the determinants of attendance for self-referred parents of children presenting with minor illness at an emergency department? A qualitative modified systematic review
Ebeveynlerin acil olmayan hastalıklarda çocuklarını acil servise götürme sebepleri nelerdir? Niteliksel modifiye sistematik derleme
- Tez No: 964454
- Danışmanlar: DR. PIPPA HEMINGWAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Emergency Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Nottingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş: Bu tezin amacı ebeveynlerin, durumu acil olmayan çocukları için acil servislere başvurma nedenlerini belirlemektir. Yöntem: Bu proje niteliksel sistematik derlemedir. Bulguların meta-sentezi için tematik sentez yöntemi kullanılmıştır. Mevcut literatüre göre, proje ile kısmen alakalı sadece birkaç niceliksel araştırma mevcuttur. Fakat, projenin sorusu ile ilgili hiç niteliksel araştırma bulunmamıştır. Bu yüzden, bu konu için daha çok niteliksel araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır. Sonuçlar: Arama stratejisi sonucunda veri tabanlarından, özel araştırma ve referans aramalarından 471 makale bulunmuştur. Konuyla ilgili makaleleri seçme sürecinin ardından sadece 4 makale dahil edilme ve dışlama kriterlerine uygunluğu tespit edilmiştir. 56 katılımcının alıntıları dahil edilen makalelerden çıkartılmıştır. Bütün bu alıntılar kodlandı ve kodlama sonucu 9 ana tema altında 37 alt tema belirlenmiştir. Bu derlemenin ana temaları şunlardır; ebeveynlerin psikolojik etkileri, personel memnuniyetsizliği, acil servislerin avantajları, randevu almadaki zorluklar, garantiye alma, ulaşım, sevk durumu, hastalık ve ağrıdan muzdarip olma durumu ve mesai saatleri dışında gidecek başka yerin olmayışı. Bu ana temalar iki kategori altında“insan kaynaklı sebepler”ve“sistem kaynaklı sebepler”şeklinde sentezlenmiştir. Tartışma: Bu tezin bulguları göstermiştir ki, acil servislere başvurma sebepleri çok yönlü bir konudur. Acil servislerin kullanımı hususunda, ebeveynlerin kararlarını etkileyen birçok sebep mevcuttur. Bu tezin bulguları vurguluyor ki, bütün bu sebepler ebeveynlerin acil olmayan durumlarda çocuklarını acil servise başvurma sürecini etkilemektedir. Bu tezin sonuçları daha önce yapılan araştırmalara uygunluk gösteriyor. Fakat, daha önceki bu araştırmaların konteksinden dolayı yeteri kadar bulgu bulunamamıştır. Bu tezin sonuçları; ebeveynleri, acil servis personelini, doktorları, hemşireleri ve diğer sağlık çalışanlarını bu konu hakkında bilgilendirebilir. Sonuç: Ebeveynler, durumu acil olmayan çocukları için aşağıdaki sebeplerden dolayı acil servisleri kullanıyorlar. Bu sebepler şunlardır; ebeveynlerin psikolojik etkileri, personelden memnun kalmama durumu, acil servislerin avantajları, randevu almadaki zorluklar, garantiye alma, ulaşım, sevk durumu, hastalık ve ağrıdan muzdarip olma durumu, ve mesai saatleri dışında gidecek başka servisin olmayışı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this review is to explore the determinants of self-referred parents of children presenting with minor illness to attend an Emergency Department (ED). Method: This review adopted a qualitative systematic review. Thematic synthesis was used for meta-synthesis of the findings. The literature showed that there were a few quantitative studies, which were partly related to the review question. However, there were no study done qualitatively for the question. Hence, there is a need to conduct more qualitative research on the topic. Findings: The search strategy yielded a total of 471 studies from databases, hand searching and references searching. After carrying out the relevant processes of selection, just four studies met the inclusion and exclusion criteria. Fifty-six participant quotations were extracted from all the included studies. All these quotations were coded and the process resulted in identified 37 sub-themes under nine main themes. The main themes of the review are parents' psychological impact, dissatisfaction with staff, advantages of an ED, difficulties with getting an appointment, reassurance, access issues, referral issues, suffering from illness and pain, and out-of-office hours. These main themes are synthesised under two categories as 'determinants which are affected by human issues' and 'determinants which are affected by system issues'. Discussion: The findings of this review have shown that identifying determinants regarding attendance to an ED is multi-faceted issue. There are a range of determinants which can affect parents' decision to use an ED. The findings of this review highlight the sheer range of determinants that lead parents to attend an ED with children presenting minor illness. The review findings generally concur with those of previous studies. However, owing to the context of most previous studies, their findings did not identify enough determinants. These results might help in informing the parents, ED staff, services providers, GP, nurses, and other healthcare providers. Conclusion: Self-referred parents of children with minor illness visit an ED because of psychological determinants, dissatisfaction with healthcare staff, perceived advantages of ED, difficulties with getting appointments, reassurance needs, access issues, referral issues, children suffering from pain, and out-of-office hour's care.