Daskyleion'da Lydia mutfağı ekonomik bitki çeşitliliği
Economic plant diversity in the Lydia kitchen at Daskyleion
  1. Tez No: 964502
  2. Yazar: MERVE PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAAN İREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışması, Daskyleion kentinin Lydia kültür kalıntılarının bulunduğu mutfak olduğu düşünülen yapı içerisinde tespit edilen bitki kalıntılarını arkeobotanik açıdan inceleyerek dönemin bitki temelli beslenme çeşitliliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. 2016 ve 2023 yılları arasında yürütülen kazılarda farklı arkeolojik bağlamlardan alınan toprak örneklerine yüzdürme (flotasyon) yöntemi uygulanmış, ardından elde edilen bitki kalıntıları mikroskop ile incelenmiştir. Ekonomik bitkiler üzerine yoğunlaşılan çalışmada bitki kalıntıları aile/ cins/ türlerine göre çeşitli bitki katalogları yardımı ile tanımlanmıştır. Arkeobotanik veriler üç ana bitki grubunda sınıflandırılmıştır: tahıllar, baklagiller ve bahçecilik/ bağcılık/ çevreden toplanan bitkiler. Tespit edilen türler ile Lydia kültürüne ait beslenme alışkanlıklarının çeşitliliğini, kullanılan bitki türlerinin günlük yaşamlarında nasıl bir yer tuttuğunu ve bu toplumun çevresiyle kurduğu ilişkinin izlerini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, Daskyleion'da yaşamış Lydia topluluğunun kültürel kimliğine dair somut ve çok katmanlı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the plant-based dietary diversity of the Lydian cultural layer in the ancient city of Daskyleion by conducting an archaeobotanical analysis of macro plant remains recovered from a structure thought to have served as a kitchen. During excavations carried out between 2016 and 2023, soil samples collected from various archaeological contexts were flostes by the flotation method, and the recovered plant remains were examined under a microscope. In the study focusing on economic plants, plant remains were identified according to family/ genus/ species using various reference sources. The archaeobotanical data were classified into three main plant groups: cereals, pulses, and horticultural/viticultural/gathered plants. The identified species provide insight into the dietary practices of the Lydian culture, the role of plant use in their daily lives, and their interaction with the surrounding environment. In this respect, the study offers concrete and multilayered information about the cultural identity of the Lydian community that once lived in Daskyleion.