Açık kalp cerrahisi yapılacak hastalara yoğun bakım süreci ile ilgili verilen video destekli eğitimin kaygı düzeyine ve yoğun bakım deneyimine etkisi
The effect of video-supported education about the intensive care process on anxiety levels and the ICU experience of patients scheduled for open-heart surgery
- Tez No: 964562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜRÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Açık Kalp Cerrahisi Yapılacak Hastalara Yoğun Bakım Süreci ile İlgili Verilen Video Destekli Eğitimin Kaygı Düzeyine ve Yoğun Bakım Deneyimine Etkisi Amaç: Bu araştırma açık kalp cerrahisi yapılacak olan hastalara yoğun bakım süreci ile ilgili verilen video destekli eğitimin kaygı düzeyine ve yoğun bakım deneyimine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel türde olan araştırmanın verileri Ekim 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında, Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Kliniğinde toplandı. Araştırmanın örneklemini, basit rastgele randomize yöntemiyle seçilen ve araştırma kriterlerine uyan 104 (51 deney ve 53 kontrol) hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Video-Based Education about the Intensive Care Process on Anxiety Level and the ICU Experience of Patients Scheduled for Open-Heart Surgery Aim: This study was conducted to examine the effect of video-supported education about the intensive care process on the anxiety level and intensive care experience of patients who will undergo open-heart surgery. Material and method: Data for this randomized controlled experimental study were collected between October 2023 and January 2024 in the Cardiovascular Surgery Clinic of Atatürk University Training and Research Hospital. The study sample consisted of 104 patients (51 in the intervention group and 53 in the control group) who were selected using a simple randomization method and met the inclusion criteria. Data were collected using the Patient Identification Form, the State-Trait Anxiety Inventory, and the Intensive Care Experience Scale.