Sıçanlarda metotreksat kaynaklı böbrek hasarında alfa pinenin etkileri
The effects of alpha pinene on methotrexate induced renal damage in rats
  1. Tez No: 964582
  2. Yazar: GÜLBAHAR NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA CIRRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
SIÇANLARDA METOTREKSAT KAYNAKLI BÖBREK HASARINDA ALFA PİNENİN ETKİLERİ Amaç: Alfa-pinen (AP), anti-inflamatuar, antioksidan, anti-tümör ve anti-apoptotik etkinliğiyle literatürde yer bulan doğal bir monoterpendir. Bu çalışmada, klinikte yaygın olarak kullanılan kemoterapötik bir ajan olan metotreksat (MTX) tarafından indüklenen böbrek hasarına karşı AP'nin olası koruyucu etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada erkek Sprague-Dawley sıçanlar (2.5-3 aylık) kullanıldı ve hayvanlar Kontrol, Vehicle, MTX, AP ve AP+MTX olarak 5 gruba ayrıldı (n=7). AP uygulaması 14 gün boyunca 50 mg/kg dozunda, MTX uygulaması ise çalışmanın 12. günü tek doz olarak (20 mg/kg) yapıldı. Hayvanlar, çalışmanın 14. gününde metabolik kafeslere alınarak idrar örnekleri toplandı, 15. gününde ise anestezi altında feda edilerek kan ve doku örnekleri alındı. Kan üre azotu (BUN) ve kreatinin düzeyleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. Serum ve idrar kreatinin değerleri glomerüler filtrasyon hızı (GFR) hesabında kullanıldı. Sistatin C, NGAL (Nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin) ve Kim-1 (Böbrek hasar molekülü-1) ölçümleri ELISA yöntemiyle, MDA ölçümü ise spektrofotometrik olarak yapıldı. Histolojik inceleme için hematoksilen-eozin boyama yapıldı. İstatistiksel değerlendirme, tek yönlü varyans analizi ve Tukey post-hoc testi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF ALPHA-PINENE ON METHOTREXATE-INDUCED KIDNEY INJURY IN RATS Objective: Alpha-pinene (AP) is a natural monoterpene that exhibits anti-inflammatory, antioxidant, anti-tumour and anti-apoptotic properties. In this study, the possible protective effects of AP against renal damage induced by methotrexate (MTX), a chemotherapeutic agent widely used in the clinic, were investigated. Materials and Methods: Male Sprague-Dawley rats (2.5-3 months old) were used in the study and animals were divided into 5 groups (n=7) as Control, Vehicle, MTX, AP and AP+MTX. AP administration was performed at a dose of 50 mg/kg for 14 days, while MTX was administered as a single 20 mg/kg dose on the 12th day of the study. On the 14th day of the study, animals were placed in metabolic cages and urine samples were collected, and on the 15th day, animals were sacrificed under anaesthesia and blood and tissue samples were collected. Blood urea nitrogen (BUN) and creatinine levels were measured spectrophotometrically. Serum and urine creatinine values were used in glomerular filtration rate (GFR) calculation. Serum cystatin C, NGAL (Neutrophil gelatinase-associated lipocalin), and Kim-1 (Kidney injury molecule-1) levels were measured using ELISA, while MDA levels were determined spectrophotometrically. Histological evaluation was performed with hematoxylin-eosin staining. Statistical analysis was conducted using one-way ANOVA followed by Tukey post hoc test.