Revolving-door nationalism: Representations of Turkish national identity by Turkish state institutions in different political contexts
Döngüdeki milliyetçilik: Farklı siyasal bağlamlarda Türk devlet kurumlarının Türk ulusal kimliğini temsilleri
- Tez No: 964628
- Danışmanlar: PROF. DR. EWA MORWASKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Küreselleşme, evrenselleşme ve yerelleşmenin iki yönlü sürecini vurgulamıştır. Bir yandan bu süreç,“vatandaşlığın ulussuzlaşması”(Kadıoğlu 2008c) ve“ulus-ötesi üyelik”(Soysal 1994) olarak kutlanırken, diğer yandan“yeni milliyetçiliğin yükselişi”(Kaldor 2006) yönünde bir korku ortaya çıkmıştır. Ancak bu kutlamalar ve korkular, milliyetçiliğin içinde yer aldığı ve dönüşmekte olduğu“yerelliğin evrenselleşmesi”ve“evrenselliğin yerelleşmesi”nin eşzamanlı süreciyle ortaya çıkan“bilincin yoğunlaşması”nı (Robertson 1992, s. 8; s. 104) göz ardı etmiştir. Bu dönüşüm, özcü (primordial) ve bağlamsal inşalardan beslenen ulusal kimlik temsillerinin değişimiyle belirginleşmektedir. Bu çerçevede, bu tez farklı siyasal bağlamlarda Türk devlet kurumlarının Türk ulusal kimliğini nasıl temsil ettiğini incelemektedir. Daha özel olarak, nitel içerik analizi yöntemiyle Türk milliyetçiliğinin dönüşümünü, Türk kimliğinin özcü ve bağlamsal inşalarının yerel, bölgesel ve uluslararası düzeylerdeki değişen temsilleri üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, özcü ve bağlamsal inşalar arasında değişen vurgularla şekillenen ulus temsillerinin, kimi zaman ayrışan kimi zaman kesişen yönleriyle çok yönlü bir tablo oluşturduğu Türk ulusal kimliği temsillerinin bağlamsal bir analizine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization has underlined the two-way process of universalization and particularization. On the one hand, this process has been celebrated as leading to“denationalization of citizenship”(Kadıoglu 2008c) and“post-national membership”(Soysal 1994), on the other hand there has been a fear of rising“new nationalism”(Kaldor 2006). However, these celebrations and fears have undermined the“intensification of consciousness”(Robertson 1992, p. 8) brought about by the simultaneous process of“universalization of particularism”and“particularization of universalism”(ibid. 1992, p. 104) in which nationalism is embedded and has been transforming. This transformation is highlighted by the shifting representations of national identity which are informed by primordial and contextual constructions. Against this background, this dissertation addresses the question of how Turkish state institutions represent Turkish national identity in different political contexts. More specifically, it seeks to analyze the transformation of Turkish nationalism by looking at the shifting representations of Turkishness as primordial and contextual constructions on domestic, regional and international political levels by utilizing qualitative content analysis. Thus, this study focuses on contextual analysis of Turkish national identity representations which form a patchwork of diverging/converging snapshots of the nation with shifting emphases on primordial and contextual constructions.