Voleybolcuların serbest zaman tutum düzeylerinin incelenmesi
An investigation of volleyball players' leisure timeattitude levels
  1. Tez No: 964670
  2. Yazar: UMUT KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma voleybol branşına ait sporcuların serbest zaman tutum düzeylerini incelemek amaçlı yapılmıştır. Araştırmaya demografik bilgi ve ölçek formlarını eksiksiz olarak dolduran, yaşları, 18-37 arası değişen, yaş ortalamaları = 21,54 olan, 98' i erkek 100'ü kadın olmak üzere 198 sporcu katılmıştır. Yaptığımız araştırmanın verileri toplanırken araştırmanın amacıyla örtüşen, araştırmanın amacına uygun maddelerden oluşan; Demografik Bilgi Formu, Serbest Zaman Tutum Ölçeği Kısa Formu uygulanmıştır. Veriler Google Formlar aracılığı ile çevrimiçi (online) ortamda yapılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler istatiksel analiz yapılarak ele alındı, yorumlandı, elde ettiğimiz bulgular ile literatürdeki yapılan mevcut çalışmalar ile karşılaştırarak tartışma yapıldıktan sonra, sonuç ve öneriler ile tamamlandı. Çalışmamıza katılan voleybol branşına ait katılımcıların, yaş, gelir düzeyi, kilo, lig seviyesi, bir devreden fazla sakatlık geçirilme durumu, spor yılı gibi demografik bazı sorularda istatiksel olarak farklılık tespit edilmiştir (p=0,005). Serbest zaman tutum ölçeğinin toplam puanı ve alt boyutları ele alındığında, cinsiyet ve boy değişkenleri arasında istatiksel olarak bir farklılığa rastlanmamıştır (p=0,135). Araştırmanın sonucunda serbest zamanı etkili, efektif kullanmanın kişiler üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Serbest zamanı etkili kullanmaya yardımcı olarak, gerek üniversite kulüpleri, gerek sivil hayatta tecrübeli yönlendirilmelerle insanların kendi ekonomik durumlarına göre, serbest zamanın hayatımızda mutlak, olmazsa olmaz olduğunu aşılamak ve buna uygun serbest zaman aktivitelerin kişinin, bilişsel, duyuşsal ve davranışsal tutumlarını pozitif bir şekilde etkileyecek şekilde hayatımıza dahil olması için gereken çalışmaların, yönlendirmelerin yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the leisure time attitude levels of athletes belonging to volleyball branch. A total of 198 athletes, 98 males and 100 females, aged between 18 and 37 years, with an average age of 21.54 years, who completed the demographic information and scale forms completely, participated in the study. While collecting the data of our research, the Demographic Information Form and the Leisure Time Attitude Scale Short Form, which overlap with the purpose of the research and consist of items suitable for the purpose of the research, were applied. The data were collected online via Google Forms. The data obtained as a result of the research were analyzed statistically, interpreted, discussed by comparing the findings with the existing studies in the literature, and concluded with conclusions and recommendations. There was a statistical difference in some demographic questions such as age, income level, weight, league level, having more than one injury for more than one cycle, and years of sport among the participants of the volleyball branch who participated in our study (p=0.005). When the total score and sub-dimensions of the leisure time attitude scale were considered, no statistical difference was found between gender and height variables (p=0.135). As a result of the research, it was determined that using free time effectively and efficiently has positive effects on people. In order to help people to use free time effectively, it can be recommended to instill that free time is absolute, indispensable in our lives according to their own economic status with experienced guidance in both university clubs and civil life, and to carry out the necessary studies and guidance to include appropriate free time activities in our lives in a way that will positively affect the cognitive, affective and behavioral attitudes of the person.